Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

Pierwszy elektryczny tramwaj wyjechał na poznańskie torowiska

BS
czwartek, 27.12.2018 r.
godz. 16.01
BS | czwartek, 27.12.2018 r., godz. 16.01
Pierwszy elektryczny tramwaj wyjechał na poznańskie torowiska
fot. Maciej Kopiński

Zgodnie z zapowiedziami na poznańskich torowiskach pojawił się dziś tramwaj Typ I, który odbudowano w zakładach firmy Modertrans w Biskupicach.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Tramwaje nazywane "Typ I" dotarły do Poznania w 1898 roku i były pierwszymi elektrycznymi pojazdami kursującymi po Poznaniu. Tego typu tramwaje zakończyły liniową służbę jeszcze przed drugą wojną światową, a później były przebudowywane na tabor gospodarczy. Przez lata wydawało się, że żaden wagon nie dotrwał do naszych czasów, ale w 2010 roku udało się odkryć szczątki wagonu na terenie zajezdni przy Gajowej.

W 2017 roku resztki przetransportowano do zakładów firmy Modertrans, która podjęła się odbudowy zabytkowego wagonu. Przy okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyła się premiera odbudowanego wagonu, do którego podpięto wagon doczepny Carl Weyer, który już od jakiegoś czasu znajduje się na stanie MPK Poznań.

Dziś zabytkowy skład kursował pomiędzy godziną 14 a 16 w rejonie placu Wolności, ale MPK Poznań chce, żeby obsługiwał on linie turystyczne oraz inne okolicznościowe przejazdy.

Reklama