Reklama
Reklama

W czwartek na poznańskie ulice wyjedzie tramwaj z XIX wieku. To pierwszy elektryczny tramwaj, który jeździł po Poznaniu

fot. Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu
fot. Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu

Zabytkowy tramwaj z 1898 roku zostanie zaprezentowany przy okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Za odbudowę pojazdu odpowiada firma Modertrans.

Tramwaje elektryczne pojawiły się na poznańskich ulicach w 1898 roku. Wówczas do Poznania dotarło piętnaście wagonów nazywanych "Typ I", które wyprodukowała firma Bergische Stahlindustrie. Tego typu pojazdy zakończyły służbę na poznańskich ulicach w 1935 roku, ale w 2010 roku szczątki takiego wagonu odkryto na terenie zajezdni przy ulicy Gajowej.

W 2017 roku informowaliśmy, że odnaleziony wagon został przetransportowany do zakładu firmy Modertrans w Biskupicach, która podjęła się jego odbudowy. Dziś wiadomo już, że prace zakończyły się, a jutro wagon pojawi się na poznańskich torach -27 grudnia w setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego wagon Typ I wyjedzie po raz pierwszy na ulice, a młodzi czonkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych ubrani w mundury z epoki będą rozdawać z pokładu tego tramwaju biało-czerwone kokardy do wpięcia na piersi - informuje w rozmowie z portalem Transport Publiczny Iwona Gajdzińska, rzeczniczka prasowa MPK Poznań i dodaje - Ten tramwaj to czysta perełeczka.

Wagon będzie używany regularnie do obsługi linii turystycznej oraz okolicznościowych przejazdów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro