Reklama
Reklama

Samorząd województwa zajmuje się sprawą przywrócenia pociągów do Międzychodu

fot. Olympic1981/wikimedia

O konieczności przywrócenia pociągów do Międzychodu mówi się od lat. Ostatnio sprawy nabrały przyśpieszenia, a teraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego potwierdził, że bierze udział w pracach nad analizą zapotrzebowania na połączenia kolejowe.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych można było dojechać z Poznania do Międzychodu liniami kolejowymi numer 368 (Szamotuły - Międzychód) oraz 363 (Rokietnica - Międzychód). Pierwsza trasa została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1995 roku, a druga cztery lata później. Od tego czasu do Międzychodu można dotrzeć jedynie samochodem lub autobusem PKS.

Trwa jednak walka o przywrócenie pociągów na tej linii, a w ostatnich miesiącach prace przyśpieszyły. Wiosną prowadzono badania ankietowe, które wykazały, że zainteresowanie mieszkańców podróżami jest bardzo wysokie, a teraz informacje o pracach nad analizą zapotrzebowania na połączenia kolejowe potwierdził wicemarszałek województwa - Na podstawie umowy zawartej pomiędzy województwem wielkopolskim, powiatami międzychodzkim i szamotulskim oraz gminą Międzychód opracowywana jest diagnoza społecznego zapotrzebowania na usługi pasażerskiego transportu kolejowego na liniach kolejowych nr 363 Rokietnica - Międzychód oraz 368 Szamotuły - Międzychód i ewentualnego wykorzystania linii do przewozów kolejowych - powiedział Wojciech Jankowiak w rozmowie z portalem Rynek Kolejowy.

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy ewentualne prace mogłyby się rozpocząć. Przywrócenie pociągów na którejkolwiek ze wspomnianych linii wymaga przeprowadzenia ich generalnego remontu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
9℃
Poziom opadów:
6.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
2.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro