Reklama
Reklama

Smog w Poznaniu: do bezpłatnej komunikacji jeszcze daleko

fot. Jakub Wróblewski, archiwum

We wtorek poznaniacy mogą zapomnieć o oddychaniu czystym powietrzem.

- Powietrze jest fatalne, a bezpłatnej komunikacji nie ma. Ten przepis to fikcja - burzą się nasi czytelnicy.

Przypomnijmy: w 2017 roku miejscy radni zdecydowali, że w razie pojawienia się dużego smogu mieszkańcy Poznania będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją zbiorową. - Zgodnie z uchwałą, komunikacja zbiorowa w strefie A (Miasto Poznań) będzie darmowa, kiedy przekroczenie granicy zanieczyszczenia byłoby stwierdzone dzień wcześniej i prognoza na następny dzień przewidywałaby podobny poziom zanieczyszczenia. W takich sytuacjach darmowy transport obowiązywać będzie od godz. 3.00 do 24.00 - informował wówczas ZTM.

Problem w tym, że bezpłatnie autobusem czy tramwajem pojedziemy nie w przypadku przekroczenia dopuszczalnego dobowego stężenia pyłu PM10 w powietrzu, które wynosi 50 mikrogramów, ale dopiero po przekroczeniu dobowego poziomu informowania, który wynosi już 200 mikrogramów.

Z danych wynika, że w ostatnich 24 godzinach stężenie PM10 przekroczyło 100 mikrogramów (biorąc pod uwagę tylko 17 grudnia było to średnio 86 mikrogramów), trudno więc mówić o dobrej jakości powietrza. Prognoza na wtorek to 102 mikrogramy, a to zbyt mało, żeby spełnić warunki dotyczące bezpłatnej komunikacji.

We wtorek odradza się m.in. podejmowanie wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu, zakazane jest również rekreacyjne korzystanie z pieców czy kominków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Sobota pod znakiem burz? Jest ostrzeżenie IMGW dla Poznania
19℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro