Reklama
Reklama

Kupujesz prezenty przez Internet? Bank ostrzega przed oszustami

fot. Bru-nO/pixabay/cc0
fot. Bru-nO/pixabay/cc0

Gorączka przedświątecznych zakupów to czas, który próbują wykorzystać przestępcy. O kolejnym sposobie oszustów poinformował mBank.

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym sposobem oszustwa internetowego było przyjęcie zapłaty za towar i niedostarczenie go do zamawiającego. Dziś przestępcy chcą przede wszystkim wyłudzić dane umożliwiające logowanie do banku. W tym celu wykorzystują fałszywe smsy, maile itp. Teraz mBank informuje, że przestępcy przyciągają uwagę klientów za pomocą wyjątkowo korzystnych ofert -Zwiększ czujność, jeżeli przedmiot jest darmowy lub w szczególnie atrakcyjnej cenie, bo może być to zabieg przyciągający uwagę - informuje biuro prasowe mBank.

Próba finalizacji takiej transakcji może zakończyć się przekierowaniem klienta na fałszywą stronę, której celem jest wyłudzenie danych. mBank apeluje do klientów o zwiększoną ostrożność, a jeśli doszło do wpisania danych na podejrzanej stronie o kontakt z bankiem. Przy okazji bank przypomina o zasadach bezpieczeństwa w Internecie:

- Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.

- Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne to nie wpisuj na stronie kodu autoryzacyjnego. Nikomu nie podawaj takiego kodu.

- Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.

- Przed zakupem sprawdź opnie na temat sprzedawcy.

- Podchodź ostrożnie do towarów oferowanych w atrakcyjnych cenach.

- Szczególnie uważaj jeśli chcesz kupić produkt na portalach ogłoszeniowych. Zwróć uwagę na to, czy osoba, od której chcesz kupić ma historię sprzedaży.

- Sprawdź, jak długo działa sklep. Dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
14.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro