Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

Odszkodowania dla mieszkańców okolic Ławicy: lotnisko zapłaci za wymianę okien

sk
poniedziałek, 17.12.2018 r.
godz. 09.54
sk | poniedziałek, 17.12.2018 r., godz. 09.54
Odszkodowania dla mieszkańców okolic Ławicy: lotnisko zapłaci za wymianę okien
fot. Renata Winczewska

W poznańskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok dotyczący odszkodowania za hałas generowany przez Ławicę.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że złożono ok. 800 pozwów przeciwko spółce zarządzającej lotniskiem. Mieszkańcy strefy ograniczonego użytkowania domagają się odszkodowań za obniżenie wartości ich nieruchomości oraz pokrycia kosztów związanych z zapewnieniem prawidłowego klimatu akustycznego w swych budynkach.

Sąd uznał, że jeśli położone na obszarze ograniczonego użytkowania budynki muszą spełniać określone warunki techniczne, związane ze zwiększonym hałasem, to szkodą są nie tylko już poniesione koszty, ale także te, które dopiero zostaną poniesione.

W praktyce oznacza to, że właściciele nieruchomości położonych w okolicy Ławicy nie muszą czekać np. z wymianą okien na wyrok sądu. W takiej sytuacji wystarczy udowodnić, że zgodnie z prawem modernizacja była konieczna i określić całkowite koszty.

- Jednocześnie sąd uznał, że dla rozstrzygnięcia sprawy nie ma żadnego znaczenia, czy zarządca lotniska w tej chwili monitoruje hałas i stara się, by był jak najmniej uciążliwy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Średnia wartość odszkodowania w pozwach przeciwko Ławicy to 60 tys. zł.

Pierwszy prawomocny wyrok w sprawie odszkodowań za hałas zapadł w 2015 roku. Na korzyść rodziny z Przeźmierowa zarządzono wówczas 46 tys. zł. Ponadto część mieszkańców zdecydowała się na ugodę z Ławicą.

Reklama