Reklama

Sondaż na temat programu 500+: odebrać świadczenie najbogatszym, przyznać wszystkim samotnym rodzicom i uzależnić wypłatę od szczepienia dziecka

fot. 3643825/pixabay/cc0

Program 500+ jest sporym sukcesem partii rządzącej i choć początkowo pojawiało się wiele głosów sprzeciwu, to dziś trudno sobie wyobrazić jego wygaszenie. Nie oznacza to jednak, że program nie powinien być reformowany. Zmian w nim domagają się sami Polacy.

Badanie na temat 500+ przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Wśród najbardziej oczekiwanych zmian wymieniane jest przyznanie 500+ wszystkim samotnym rodzicom (73% badanych), przyznawanie 500+ pod warunkiem, że minimum jeden z opiekunów pracuje (70%) oraz odebranie świadczenia najbogatszym (66%). Polacy uważają też, że świadczenie powinno być ograniczone (50%) lub odbierane (26%) osobom, które uchylają się od podjęcia pracy zarobkowej.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Pojawiają się też bardziej radykalne pomysły. Aż 52% popiera pomysł wypłacania świadczenia tylko rodzicom dzieci, które zostały zaszczepione. Ponad połowa badanych (51%) poparłoby też pomysł zastąpienia świadczenia finansowego przez świadczenia rzeczowe tj. posiłki w szkołach czy materiały edukacyjne.

Porównano też poparcie dla różnych pomysłów wśród sympatyków PO i PiS. Okazuje się, że pomysł odebrania 500+ najbogatszym popiera więcej wyborców PO (81%) niż PiS (53%). Również więcej wyborców PO (75%) popiera wprowadzenie świadczenia na każde dziecko jeśli jeden z rodziców pracuje. Ten pomysł popiera 66% wyborców PiS. Sympatycy PO i PiS są natomiast zgodni w sprawie przyznania 500+ wszystkim samotnym rodzicom. Ten pomysł popiera odpowiednio 79 i 78% badanych.

Badanie przeprowadzono w terminie od 30 listopada do 3 grudnia na reprezentatywnej grupie liczącej 1057 osób.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro