Reklama
Reklama

Dni wolne w 2019 roku. Sprawdzamy, jak zaplanować długi weekend

fot. jarmoluk/pixabay/cc0
fot. jarmoluk/pixabay/cc0

Choć do zakończenia starego i rozpoczęcia nowego roku jeszcze kilkanaście dni, to już dziś sprawdzamy dni wolne od pracy w nadchodzącym roku.

W mijającym roku Polacy mogli skorzystać z siedmiu tzw. długi weekendów. W tym roku będzie podobnie, a pierwsza okazja do dłuższego leniuchowania już w pierwszych dniach stycznia. Dniem wolnym jest przypadający we wtorek Nowy Rok. Wystarczy więc wziąć wolne w Sylwestra, aby świętować przez 4 dni. Niestety mniej korzystnie wypada wolne zwykle święto Trzech Króli (6 stycznia). W tym roku obchodzone będzie ono w niedzielę.

Niestety zimowe miesiące nie dostarczają kolejnych okazji do dłuższego odpoczynku, a następne wolne dopiero w okresie Świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadają dość późno, bo dopiero w dniach od 19 do 22 kwietnia. W tym wypadku ustawowo wolne od pracy są 21 i 22 kwietnia.

Dłuższe wyjazdy warto natomiast zaplanować na majówkę. Wolne dni to 1 i 3 maja czyli środa i piątek. Wzięcie wolnego 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja da aż dziewięć dni wolnego.

W niedzielę 9 czerwca obchodzić będziemy Zielone Świątki. Natomiast w czwartek 20 czerwca przypada Boże Ciało. Dzień urlopu w piątek po Bożym Ciele i możemy się cieszyć czterodniowym urlopem. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sierpniu. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w czwartek 15 sierpnia.

Kolejne dni wolne to 1 i 11 listopada, które przypadają odpowiednio w piątek i poniedziałek. Wyjątkowo długi weekend będzie można natomiast zaplanować w trakcie przyszłorocznych świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy i drugi dzień świąt przypada w środę i czwartek, wystarczy trzy dni urlopu (23, 24 i 27 grudnia), aby świętować 9 dni.

Warto jednak dodać, że ów kalendarz może się jeszcze zmienić. Do Sejmu trafił projekt ustawy, która wprowadza dwa nowe dni wolne. Pisaliśmy na ten temat w tym miejscu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
17.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro