Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Posłowie zajmą się projektem ustawy o kolejnych dwóch dniach wolnych od pracy

BS
wtorek, 11.12.2018 r.
godz. 10.37
BS | wtorek, 11.12.2018 r., godz. 10.37
Posłowie zajmą się projektem ustawy o kolejnych dwóch dniach wolnych od pracy
fot. Pexels/pixabay/cc0

Posłowie przygotowali projekt ustawy, który zakłada ustanowienie Wigilii Bożego Narodzenia oraz Wielkiego Piątku dniami wolnymi od pracy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O szczegółach projektu poinformował portal Wiadomości Handlowe. Za projektem, który miałby wejść w życie od 2019 roku stoją posłowie PSL - UED. Autorzy projektu uzasadniają, że Wigilia jest dniem wolnym w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Słowacji oraz na Cyprze, Łotwie, Litwie i Węgrzech. Natomiast wolne w Wielki Piątek mają pracownicy w Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że w przypadku Wigilii już dziś wielu pracodawców wprowadza skrócony czas pracy, a Wielki Piątek jest "dniem sądu i męki Jezusa Chrystusa, a przez to jednym z najważniejszych dni w roku dla chrześcijan". 

Oszacowano też wstępnie, że dwa dodatkowe dni wolne mogą oznaczać zmniejszenie wpływów z podatku VAT o około 600 mln złotych - Trudno jednakże tak do końca w pełni oszacować koszty, jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia - twierdzą autorzy projektu. 

Na razie trudno oszacować, jakie są szanse na wprowadzenie nowych przepisów.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Reklama