Reklama

Rząd zaniepokojony tempem zmian na Wolnych Torach. Czy to "próba sabotowania" inwestycji w ramach programu Mieszkanie+?

fot. mateirały prasowe
fot. mateirały prasowe

Premier Morawiecki napisał list, w którym wyraża obawę o kolejne 10 miesięcy opóźnień w realizacji inwestycji.

Mimo wcześniejszych deklaracji, niewiele się dzieje w kwestii zabudowy Wolnych Torów. Rząd chciałby by na nieużywanych terenach kolejowych w środku miasta powstała nowa, reprezentatywna dzielnica. Miałyby tam powstać budynki z biurami i przede wszystkim z mieszkaniami. Tych ostatnich ma powstać aż 15 tys. Część z nich sfinansowana ma zostać w ramach i na zasadach programu Mieszkanie+. Od dłuższego czasu nic w tym kierunku się jednak nie dzieje.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Wygląda na to, że premier Mateusz Morawiecki jest zaniepokojony takim rozwojem sytuacji - tak wynika z pisma, do którego dotarł reporter RMF FM Patryk Michalski. Inwestycję nadzoruje Polski Fundusz Rozwoju i PKP, które jest właścicielem terenu. Tymczasem okazuje się, że Polskie Linie Kolejowe planują wybudowanie w tym miejscu sześciu nowych torów. Premier odnośnie tych doniesień napisał we wspomnianym liście: "Ta sytuacja wskazuje wyraźnie na próbę sabotowania realizacji inwestycji". Rzecznik PKP w rozmowie z RMF uspokaja, że nowe tory mają powstać na ziemi zajmującej pół hektara. Całe Wolne Tory liczą 30 hektarów, ma to więc znikomy - zdaniem rzecznika - wpływ na realizację inwestycji.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta przekonuje, że miasto współpracuje z PFR i zapewnia, że sprawa wkrótce ruszy z miejsca. - Do końca tego roku planowane jest podpisanie porozumienia między PFR Nieruchomości i miastem, dotyczące pierwszego etapu zabudowy Wolnych Torów. Po jego podpisaniu zamierzamy wspólnie ogłosić konkurs urbanistyczno-architektoniczny na koncepcję zabudowy, która uszczegółowi to, co przewiduje projekt zagospodarowania - mówi Guss w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Pierwsze mieszkania zdaniem urzędnika mają powstać w perspektywie kilkuletniej. Za koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów odpowiada pracownia Mycielski Architecture & Urbanism.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro