Reklama

Poznań ma nowy punkt widokowy. Wieża na Szachtach oficjalnie otwarta

fot. Renata Winczewska
fot. Renata Winczewska

Wieża widokowa na terenie Fabianowa-Kotowa w sobotę została uroczyście otwarta.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w sobotę otwarta została wieża widokowa na Szachtach, w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz stawów Rozlanego i Glabisa. Obiekt powstał dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Nie było łatwo. To projekt innowacyjny. Poza tym okazało się, że koszty budowy wieży widokowej były zdecydowanie większe niż zakładała początkowa wycena. Pomógł nasz fundusz rezerwowy, który stworzyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu udało się dołożyć pieniądze, a dzisiaj możemy cieszyć się z tego pięknego kompleksu - mówił podczas otwarcia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania. Myślę, że dzięki tej wieży nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale wszyscy poznaniacy przekonają się, że można tutaj wspaniale spędzać czas - dodał.

W latach 60. i 70., wyrobiska zaczęto zamykać. Zbiorniki zapełniały się wodą i porastały roślinami. Od lat 80. ten teren był pozostawiony samemu sobie. Powstał teren przyrodniczy, gdzie mamy połączenie lasów, wód i łąk. Dziś jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Poznaniu. Szachty to oaza zieleni. Stawy są zarybione, więc jest to raj dla wędkarzy. Znajduję się tutaj siedliska ptaków. Żyją rzadko spotykane gady i płazy. Można też spotkać węże i zaskrońce, dlatego należy uważać podczas spacerów - mówi Czesława Wasilewska z Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo.

Nowy punkt widokowy ma 25 metrów wysokości. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni). Natomiast na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Koszt budowy wieży widokowej to 1 325 958 zł, a pomostu - 621 654 zł.

Z biegiem lat udało się zagospodarować ten teren. Rada Osiedla Świerczewo pozyskała na ten cel kilka grantów, podobnie jak Rada Osiedla Fabianowo - Kotowo. Swój wkład miało też miasto Luboń. Teraz zamierzamy się skupić na edukacji przyrodniczej - zapowiada Tomasz Wierzbicki z Rady Osiedla Świerczewo, wnioskodawca zwycięskiego projektu.

W sobotę na Szachtach pojawiły się tłumy poznaniaków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Uwaga na drogach!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro