Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9

Rekompensaty za wzrost cen energii: w budżecie nie zapisano na ten cel pieniędzy

sk
czwartek, 6.12.2018 r.
godz. 12.10
sk | czwartek, 6.12.2018 r., godz. 12.10
Rekompensaty za wzrost cen energii: w budżecie nie zapisano na ten cel pieniędzy
fot. Freeimages.com/Nick Benjaminsz

Wciąż nie wiadomo w jaki sposób rządzący zamierzają zrekompensować rosnące ceny energii.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Rosnące ceny praw do emisji CO2 powodują, że wytworzenie prądu jest coraz droższe. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły już projekty stawek na 2019 rok. W skrajnych przypadkach energia może podrożeć nawet o 30 procent.
 
To oznacza wyższe rachunki nie tylko dla wszystkich przedsiębiorstw, ale i większe wydatki np. samorządów (za czym może pójść podwyżka podatków lokalnych) czy każdego gospodarstwa domowego.
 
Politycy obozu rządzącego od dawna zapewniają, że Polacy nie odczują tak wysokich podwyżek, mówiąc m.in. o finansowych rekompensatach (które w ostatecznym rozrachunku i tak pokryją wszyscy obywatele).
 

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w projekcie budżetu na 2019 rok nie ma środków na ten cel, co potwierdziło ministerstwo finansów. Teoretycznie można dokonać odpowiednich zmian podczas zaplanowanego na środę drugiego czytania ustawy w Sejmie, ale wymaga to decyzji politycznej. Koszt rekompensat szacuje się na 2 mld zł, więc komuś trzeba te pieniądze zabrać. Ministerstwo Energii wciąż nie przedstawiło odpowiedniego projektu.

Reklama