Reklama
Reklama

Rekompensaty za wzrost cen energii: w budżecie nie zapisano na ten cel pieniędzy

fot. Freeimages.com/Nick Benjaminsz
fot. Freeimages.com/Nick Benjaminsz

Wciąż nie wiadomo w jaki sposób rządzący zamierzają zrekompensować rosnące ceny energii.

Rosnące ceny praw do emisji CO2 powodują, że wytworzenie prądu jest coraz droższe. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły już projekty stawek na 2019 rok. W skrajnych przypadkach energia może podrożeć nawet o 30 procent.
To oznacza wyższe rachunki nie tylko dla wszystkich przedsiębiorstw, ale i większe wydatki np. samorządów (za czym może pójść podwyżka podatków lokalnych) czy każdego gospodarstwa domowego.
Politycy obozu rządzącego od dawna zapewniają, że Polacy nie odczują tak wysokich podwyżek, mówiąc m.in. o finansowych rekompensatach (które w ostatecznym rozrachunku i tak pokryją wszyscy obywatele).

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w projekcie budżetu na 2019 rok nie ma środków na ten cel, co potwierdziło ministerstwo finansów. Teoretycznie można dokonać odpowiednich zmian podczas zaplanowanego na środę drugiego czytania ustawy w Sejmie, ale wymaga to decyzji politycznej. Koszt rekompensat szacuje się na 2 mld zł, więc komuś trzeba te pieniądze zabrać. Ministerstwo Energii wciąż nie przedstawiło odpowiedniego projektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro