Reklama

Elektryczne hulajnogi dostępne w Poznaniu. Jazda po drodze rowerowej oznacza sporą karę

fot. UMP
fot. UMP

W Poznaniu od wtorku można wypożyczyć elektryczne hulajnogi.

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami na uruchomienie działalności zdecydowała się firma Lime. Początkowo na ulicach Poznania pojawiło się 200 hulajnóg, ale ich liczba ma rosnąć, o ile będzie takie zapotrzebowanie.

Co ważne, polskie prawo traktuje obecnie użytkowników hulajnóg jak pieszych i zakazuje poruszać się nimi choćby po drogach rowerowych. Nie radzimy łamać tego zakazu, ponieważ może nas za to spotkać nawet 500 złotych mandatu. Przygotowanie projektu ustawy nowelizującej kodeks drogowy zapowiedział już prezydent Wrocławia, ale na razie to melodia przyszłości. Do zmiany przepisów hulajnogami należy poruszać się po chodnikach.

W celu wypożyczenia hulajnogi trzeba zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację. Przejazdy można opłacać za pomocą podpiętej do konta karty płatniczej/kredytowej lub wcześniej doładować konto Lime.

- Żeby wypożyczyć hulajnogę trzeba ją zlokalizować na mapie w aplikacji, a następnie w przestrzeni miejskiej. Należy kliknąć na przycisk skanowania w dolnej części aplikacji i poszukać kodu QR umieszczonego na kierownicy. Jeśli nie da się go zeskanować, można wpisać go ręcznie. Jeśli jest natomiast zbyt ciemno - skorzystać z latarki. Wypożyczenie kosztuje 2 złote za rozpoczęcie jazdy i 50 groszy za każdą jej minutę - informuje urząd miasta.

Prędkość i siłę hamowania regulować można za pomocą manetek na kierownicy. Hulajnogi wyposażono także w dzwonek.

- Hulajnogi Lime nie mają stacji dokujących - wystarczy odblokować wybrane urządzenie stojące na chodniku i można ruszać w drogę. Po zakończonej podróży zostawiamy hulajnogę w dowolnym, bezpiecznym miejscu dla kolejnej osoby. Dzięki temu hulajnoga elektryczna może pomóc w szybszym pokonaniu ostatniego fragmentu podróży do domu lub pracy - powiedział Marek Łusiak, dyrektor Lime w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie w aplikacji jako aktywny zaznaczony jest teren m.in. bez Piątkowa, Ogrodów czy Nowego Miasta. Na konferencji prasowej zapewniano jednak, że wyjazd i pozostawienie hulajnogi poza wyznaczono strefę nie będzie złamaniem regulaminu.

Hulajnogi mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Ich zasięg to 25 kilometrów. Sezon będzie trwać cały rok. Każdej nocy rozładowane pojazdy będą zbierane z ulic, ładowane, a następnie ponownie rozstawiane w wyznaczonych strefach wczesnym rankiem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro