Reklama
Reklama

Sejm zajmie się zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. W zamian pracownicy mieliby mieć zagwarantowane dwie wolne niedziele

fot. AlbanyColley/pixabay/CC0
fot. AlbanyColley/pixabay/CC0

W trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się poselskim projektem zmiany przepisów, którego celem jest zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Jednocześnie do kodeksu pracy wprowadzona byłaby nowelizacja gwarantująca pracownikom handlu dwie wolne niedziele w miesiącu.

Autorami projektów są posłowie Platformy Obywatelskiej, a same projekty czekają na rozpatrzenie już od wielu miesięcy. Zaproponowane rozwiązania prawne mają doprowadzić do całkowitego uchylenia obowiązującej od marca 2018 roku ustawy o zakazie handlu w niedzielę, a w zamian wprowadzić do kodeksu pracy przynajmniej dwie wolne niedziele w okresie czterech tygodni.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Zdaniem autorów projektów obowiązująca ustawa w dłuższej perspektywie czasowej niesie wiele negatywnych skutków -Nie spowoduje ona znaczącej poprawy sytuacji ogółu pracowników zatrudnionych w handlu w zakresie prawa do wypoczynku od pracy, a jej rzeczywistymi skutkami będzie spadek zatrudnienia w tej gałęzi gospodarki oraz wśród dostawców placówek handlowych objętych zakazem - czytamy w uzasadnieniu.

Wiadomo też, że na tym samym posiedzeniu Sejm zajmie się przygotowaną przez posłów PiS nowelizacją ustawy o zakazie handlu. Jej celem jest ograniczenie działalności tzw. placówek pocztowych. Uszczegółowione miałyby też zostać przepisy dotyczące pracy w niedzielę członków rodziny właściciela sklepu. Do pracy uprawnieni bylibymałżonek, dzieci własne, dzieci małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym, ale pod warunkiem, że nie są zatrudnione przez przedsiębiorce.

Warto dodać, że zakaz handlu jest jedną z kwestii, która bardzo mocno dzieli Polaków. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej wynika, że 68% badanych jest przeciwko wprowadzeniu całkowitego zakazu handlu. Co ciekawe z tego samego badania wynika, że przeciwko zakazowi handlu są mieszkańcy prowincji, a 42% elektoratu Prawa i Sprawiedliwości chciałoby całkowitego zniesienia zakazu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro