Poznań stawia na estetykę. Z ulic znikają szpecące budki handlowe oraz krzykliwe szyldy i reklamy
W ostatnich latach udało się uporządkować, m.in. przestrzeń na Ogrodach, Łazarzu, Jeżycach, Śródce oraz w przejściu podziemnym pod ulicą Matyi.
Miasto Poznań od dłuższego czasu próbuje poprawiać estetykę i dostępność przestrzeni publicznej. Jak wyliczają miejscy urzędnicy wiele takich działań zostało podjętych w okresie ostatnich trzech lat.
Pawilony, kioski i budki handlowe, podobnie jak niezliczona ilość reklam, to często relikt lat dziewięćdziesiątych - czasu transformacji ustrojowej i szalejącej gospodarki wolnorynkowej. Często zaśmiecają miasto i prywatyzują miejsca, które powinny służyć jako uporządkowana, estetyczna i ogólnodostępna przestrzeń publiczna - zauważa Piotr Libicki, plastyk miejski. Dlatego Miasto Poznań od wielu lat podejmuje wysiłki, by poprawiać estetykę i dostępność ważnych dla mieszkańców miejsc - dodaje.
Co się zmieniło? Zniknęły między innymi szpetne pawilony przy przystankach tramwajowych na Małych Garbarach, a w ich miejscu pojawiła się zieleń. Poprawiła się też estetyka Eurokiosków przy przystankach, które nie są już czerwone a stojące obok nich lodówki zostały oklejone stonowanym rysunkiem ratusza. Usunięte zostały też budki handlowe z przejścia podziemnego pod ulicą Matyi. Tylko w 2018 roku Miasto Poznań wytypowało 20 najbardziej szpecących kiosków, znajdujących się w objętych ochroną konserwatorską śródmieściu. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre pawilony czy kioski mogą pełnić dla mieszkańców ważne funkcje handlowe. Dlatego, w sprawie ewentualnej likwidacji zasięgnęliśmy z wyprzedzeniem opinii lokalnych rad osiedli - tłumaczy Piotr Libicki.
W efekcie współpracy z ZDM, Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami, Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych usunięte zostały kioski, kontenery i pawilony z ulicy Zwierzynieckiej, Dąbrowskiego, Chłodnej, a także przy pętli Ogrody, na podwórku przy ul. 3 Maja 48 oraz szpetny kiosk w sąsiedztwie parku Sołackiego. Swoją estetykę poprawiły też kioski przy rondzie Śródka i ulicy Dąbrowskiego, pawilony na narożniku ulic Szamarzewskiego i Długosza oraz Masztalarskiej i 23 Lutego. W ostatnim czasie usunięty został też pawilon handlowy przy ul. Niecałej oraz opuszczony kiosk Ruchu u wylotu ul. Górna Wilda (przed skrzyżowaniem z ul. Królowej Jadwigi). Chęć zmiany zapowiada też właściciel kultowej "Teatralki".
Razem z miejskim konserwatorem zabytków zachęcamy osoby, prowadzące działalność w pawilonach i kioskach, do wynajmowania lokali w parterach budynków. Te ostatnie mają znacznie lepsze warunki sanitarne, lecz przede wszystkim ożywiają ulice miasta - tłumaczy Piotr Libicki.
Do rezygnacji z pawilonu i otworzenia sklepu patronackiego przy ul. Garbary udało się nakłonić m. in. Palarnię Kawy ASTRA, ale nie tylko. Mieszkańcy os. Powstań Narodowych i ulicy Piątkowskiej mogą skorzystać z kolektury i odebrać swoje przesyłki kurierskie w kamienicy przy ul. Św. Leonarda, a nie jak dotychczas w pawilonie przy ul. Wyłom - informują miejscy urzędnicy.
Najpopularniejsze komentarze