Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
8 4
Reklama

Będzie dotacja na nowy Stary Rynek?

j
sobota, 1.12.2018 r.
godz. 15.30
j | sobota, 1.12.2018 r., godz. 15.30
Będzie dotacja na nowy Stary Rynek?
Wizualizacja - fot. Demiurg / UMP

Wniosek Poznania dotyczący dofinansowania przebudowy płyty Starego Rynku uzyskał najwyższą notę w konkursie WRPO organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Dzięki temu istnieje duża szansa, że miasto uzyska unijna dotację na tę inwestycję.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
10°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
8°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
7°C 1022 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Projekt rewitalizacji płyty Starego Rynku i ul. Jana Baptysty Quadro otrzymał od komisji oceniającej najwięcej punktów spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu projektów. 

Wysoka punktacja i pozytywna ocena projektu odnowy płyty Starego Rynku są dla nas niezwykle ważne - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. To nasze architektoniczne dziedzictwo, o które musimy dbać. Chcemy, by ta przestrzeń była przyjazna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że uzyskany wynik w znaczący sposób przybliża nas do pozytywnej decyzji Zarządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie przyznania dofinansowania, a tym samym do realizacji tej inwestycji - dodaje.

Jak tłumaczą miejscy urzędnicy uzyskanie pierwszego miejsca w konkursie marszałkowskim oznacza wysokie prawdopodobieństwo rozpoczęcia prac nad rewitalizacją płyty Starego Rynku już w 2019 roku. Pełny koszt renowacji to 53,3 mln zł. Miasto wnioskowało o blisko 30 mln zł dofinansowania.

Przypomnijmy. Zgodnie z koncepcją płyta Starego Rynku ma zostać wyrównana. Nie będzie też wyraźnie zaznaczonych chodników a obecny bruk ma zostać w większości zachowany. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero w sytuacji, gdy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równego bruku. Nowa nawierzchnia pojawi się też na 10 ulicach, które dochodzą do rynku. Ponadto przed domkami budniczymi pojawią się lampy i siedziska, a przy budynku Wagi i po obu stronach Odwachu staną wyspy zieleni. Zmieni się też ulica Jana Baptysty Quadro, która po remoncie ma się stać pasażem kultury.

Zgodnie z planem prace mają rozpocząć się w 2019 i zakończyć się w 2021 roku.

Reklama