Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama

Znamy trasy, po których będą jeździć 45-metrowe tramwaje

sw
piątek, 30.11.2018 r.
godz. 15.53
sw | piątek, 30.11.2018 r., godz. 15.53
Znamy trasy, po których będą jeździć 45-metrowe tramwaje
fot. czytelnik

Branżowy portal Transport-Publiczny.pl rozwija temat wprowadzenia na poznańskie tory długich tramwajów, które mają rozładować ruch.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O zamiarach miasta, dotyczących wprowadzenia do obiegu trzywagonowych tramwajach pisaliśmy przed kilkoma dniami w artykule: 45-metrowe tramwaje receptą na korki? ZTM testuje takie rozwiązanie. Dłuższe bimby mogą znacznie zwiększyć możliwości przewozowe, przy zachowaniu liczby uruchamianych pojazdów na tym samym poziomie.

Z koniecznością wydłużenia tramwajów liczono się w Poznaniu od lat. W wytycznych przekazywanych przez ZTM projektantom znajduje się zapis o konieczności projektowania dłuższych platform przystankowych przystosowanych do obsługi tego rodzaju taboru. Jak podaje ZTM na swojej stronie, są one realizowane. Miasto pod względem infrastrukturalnym jest więc już częściowo przygotowane. Chodzi o przystanki na trasie PST i na Franowo, ale również m.in. zmodernizowane w ostatnich latach przystanki na węzłach Rondo Kaponiera, Most Dworcowy, Poznań Główny oraz Półwiejska i AWF. Inne zostaną przystosowane już wkrótce, jak np. obecnie modernizowany przystanek PST Most Teatralny.

W komunikacie wydanym w tej sprawie przez ZTM pojawiła się informacja, że 45-metrowe tramwaje miałyby kursować na najbardziej obłożonych trasach. Dziennikarze Transportu Publicznego uchylają trochę rąbka tajemnicy w tym temacie. „ZTM myśli o skierowaniu najdłuższych w historii Poznania wagonów m.in. na linie 12 i 16 – obie kursujące po PST. Poza „PeSTką” 45-metrowe tramwaje miałyby jeździć np. na „szóstce” z Junikowa na Miłostowo” - czytamy w serwisie. Ostatecznej decyzji o zakupie dodatkowych 25-30 pojazdów jeszcze nie podjęto.

 

Reklama