Reklama
Reklama

Naprawa rozbitego Pendolino będzie kosztowała blisko połowę wartości nowego składu i potrwa do 2020 roku

fot. Krzysztof Świderski/PAP
fot. Krzysztof Świderski/PAP

PKP Intercity porozumiało się z firmą Alstom w sprawie naprawy rozbitego pociągu Pendolino. Naprawa pociągu będzie kosztowała 8,5 mln euro i jest to najdroższa naprawa powypadkowa w historii przewoźnika.

Do zdarzenia doszło 7 kwietnia 2017 roku na przejeździe kolejowym w miejscowości Ozimek (woj. opolskie). Pociąg zderzył się z ciężarówką, która wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało osiemnaście osób, a skład został poważnie uszkodzony.

Negocjacje w sprawie naprawy składu przez producenta właśnie się zakończyły. Z informacji branżowego portalu Rynek Kolejowy wynika, że koszt naprawy to 8,5 mln euro netto. Oznacza to, że koszt naprawy wyniesie blisko połowę ceny nowego składu (ok 20 mln euro kosztuje 1 pociąg). Umowa z producentem została już podpisana -Przekazanie pojazdu do Alstomu planowane jest w grudniu br., a czas naprawy wynosi 584 dni od chwili przekazania ED250-002 wykonawcy do naprawy - poinformowała w rozmowie z portalem Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka spółki.

Jedynie 4 mln złotych uda się odzyskać z ubezpieczenia kierowcy ciężarówki, który doprowadził do wypadku. Reszta kwoty zostanie pokryta z autocasco wykupionego przez przewoźnika.

Skład wróci na tory w 2020 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro