Reklama

Zabytkowa waga wróciła na al. Marcinkowskiego. Można się zważyć za darmo!

fot. UMP
fot. UMP

O planach remontu zabytkowej wagi z al. Marcinkowskiego pisaliśmy kilkukrotnie. W końcu udało się remont zakończyć, a waga wróciła na swoje miejsce.

Niszczejąca maszyna stała przy al. Marcinkowskiego od lat. W czasach PRL była punktem cieszącym się sporą popularnością, ale od lat niszczała. Jej losem zainteresowali się między innymi osiedlowi radni ze Starego Miasta, którzy deklarowali, że z wagi chcieliby uczynić atrakcję turystyczną. Problemem było ustalenie właściciela wagi, ale ostatecznie waga przeszła na własność miasta i we wrześniu rozpoczął się jej remont. Przeprowadzeniem prac zajął się Zakład Produkcyjny Gusma z podpoznańskich Sadów -Odnowiona waga stanęła dokładnie w tym samym miejscu. Została odmalowana, naprawiono mechanizm oraz zlikwidowano miejsce na wrzucanie monet. Teraz można się ważyć za darmo. W krótkim czasie po montażu skorzystało już z niej kilka osób, które wspominały wagę z dawnych lat. Waga ma więc dla wielu mieszkańców także walor sentymentalny. Może również stanowić ciekawą atrakcję turystyczną - informuje Urząd Miasta.

Nie wiadomo, kiedy waga została wyprodukowana, ale szacuje się, że powstała pomiędzy latami trzydziestymi a pięćdziesiątymi dwudziestego wieku. Prawdopodobnie jest to jedno z niewielu zachowanych urządzeń w Polsce.

Koszt remontu to 12 900 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro