Reklama

Co nowego szykują poznańskie akademie?

Rynek pracy w Polsce wymusza na uczelniach wprowadzanie nowych kierunków i sposobów nauczania. My sprawdziliśmy, jakie nowości dla przyszłych studentów szykują poznańskie szkoły wyższe.

Na uczelnianych korytarzach panuje obecnie ścisk i gwar. Jednak zanim młody człowiek rozpocznie zdobywanie wyższego wykształcenia, musi wybrać szkołę. A to nie zawsze jest łatwe. Władze uczelni zdają sobie sprawę z rosnących oczekiwań, zarówno młodych ludzi, jak i pracodawców. Dlatego co roku szykują wiele nowości. Tak zrobiła Akademia Ekonomiczna. Zwiększyła liczbę miejsc i zmieniła sposób rekrutacji. Pełną parą będziemy przyjmować na pięć wydziałów. Przy czym, na niektórych będziemy przyjmować kandydatów na więcej, niż jeden kierunek. Pojawiają się cztery nowe kierunki; finanse i rachunkowość na wydziale zarządzania, zarządzanie i inżynieria produkcji na wydziale towaroznawstwa, polityka społeczna na wydziale ekonomii i międzynarodowe stosunki gospodarcze - informuje prof. Piotr Banaszyk, prorektor ds. dydaktyki AE. Rekrutacja przyszłych ekonomistów odbywa się tylko drogą elektroniczną i ruszy w czerwcu.

Za potrzebami rynku pracy i świata nauki stara się nadążyć także Akademia Rolnicza. Pierwszym krokiem ma być zmiana statusu na Uniwersytet Przyrodniczy. Czekamy tylko na publikację w dzienniku ustaw i wprowadzenie już formalne tej nazwy - zapowiada prof. Leszek Nogowski, prorektor ds. studiów AR. Uczelnia poszerza również ofertę edukacyjną i zmienia sposób kształcenia. Jak zapewnia prorektor Leszek Nogowski, akademia stara się dopasować do zmieniających się wymagań przyszłych studentów. Od nowego roku akademickiego rozpoczynamy kształcenie na pięciu nowych kierunkach studiów. Dietetyka, towaroznawstwo, gospodarka przestrzenna, finanse i rachunkowość oraz polityka społeczna - wylicza rektor Nogowski.

Zmiany szykuje także Akademia Wychowania Fizycznego. Wydział Turystyki i Rekreacji wprowadzi w przyszłym roku boloński system kształcenia - po trzech latach student uzyska tytuł licencjata, po kolejnych dwóch może być magistrem. Próbujemy przygotować naszych absolwentów do pełnienia bardzo odpowiedzialnych funkcji w samorządach. Przygotowujemy planistów, przygotowujemy ludzi, którzy są w pełni zdolni do opracowanie strategii rozwoju turystyki, do zarządzania przedsiębiorstwami turystycznymi -mówi dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF dr hab. Marek Stuczyński.

Nowe specjalizacje, kierunki i systemy rekrutacji mają przyciągnąć jak największą liczbę młodych zdolnych. Natomiast samych studentów zmiany mają przygotować do spełniania oczekiwań pracodawców.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
16.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro