Reklama
Reklama

Wielkopolska w czołówce zakażeń HIV i zachorowań na AIDS

fot. Łukasz Ogrodowczyk

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji organizowane są różne inicjatywy mające promować profilaktykę HIV i AIDS.

- Według danych NIZP-PZH w 2017 r. HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13 proc.) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski. Tym samym Wielkopolska zajęła niechlubne drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS. Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16 proc. wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS - informuje Cyryla Staszewska, Rzecznik prasowy PSSE w Poznaniu.

W samym Poznaniu od 1 stycznia do 15 listopada zarejestrowano 82 przypadki HIV (61 w mieście, 21 w powiecie) i 6 zachorowań na AIDS (4 w mieście, 2 w powiecie).

W związku z obchodzonym w najbliższą sobotę Światowym Dniem AIDS, w Poznaniu odbył się konkurs "Nie daj szansy AIDS", organizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Wielkopolsce. Uczniowie szkół ponadpodstawowych uzyskiwali wiedzą pozwalającą chronić się przed HIV i zachęcającą do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej. Laureatami konkursu okazali się Nicole Nowak, Mateusz Glinkowski i Mateusz Blige - uczniowie Technikum TEB Edukacja w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro