Reklama
Reklama

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Wielkopolsce. 180 tysięcy wniosków tylko w 2017 roku

fot. Tatiana Mironova/freeimages.com
fot. Tatiana Mironova/freeimages.com

Lawinowo rośnie liczba obcokrajowców podejmujących pracę w naszym regionie - takie wnioski płyną z opracowania Urzędu Statystycznego w Poznaniu, dotyczącego oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

Dzięki tzw. uproszczonej procedurze, obejmującej obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, cudzoziemcy mogą podjąć krótkoterminową pracę (do 6 miesięcy) na podstawie oświadczenia zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

W 2017 roku wielkopolscy pracodawcy złożyli w sumie 182,2 tys. takich dokumentów (58,1 tys. dotyczyło kobiet). Oznacza to wzrost o 43,5 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Jeszcze 5 lat temu takich oświadczeń składano ok. 12 tys. rocznie.

10 proc. udziału w ogólnopolskiej sumie wniosków dało Wielkopolsce 3. miejsce w kraju. Więcej wniosków składanych było tylko w mazowieckim i dolnośląskim.

94,6 proc. dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy. Pozostałe 5 państw uzyskało wyniki od 0,1 do 2,5 proc.

67,7 tys. wniosków złożono w powiecie poznańskim (wraz z Poznaniem).

Warto pamiętać, że statystyki nie oddają w pełni liczby pracujących w naszym kraju obcokrajowców. Obywatele m.in. państw Unii Europejskiej zatrudniani są na innych zasadach, ponadto oświadczenia dotyczące obywateli 6 ujętych w opracowaniu państw są ważne przez 12 miesięcy. Po tym okresie muszą oni starać się o nowy dokument.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro