"Gdy nauka jest kobietą". Na UAM-ie będą się zastanawiać nad równym traktowaniem kobiet i mężczyzn na uczelni
Dwie profesorki pojawiły się w Collegium Minus w nietypowych strojach, ażeby zaprosić studentów do udziału w "Laboratorium Kobiet".
Prorektor ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska i Prorektor ds. kształcenia prof. Beata Mikołajczyk przyszły na uczelnie ubrane, jak pierwsze uczone sprzed 100 lat. Wszystko po to, by zachęcić studentów do udziału w zbliżającym się panelu, poświęconym równouprawnieniu kobiet w nauce.
"Laboratorium Kobiet" odbędzie się 29 listopada w godzinach od 10 do 13:20 w Auli Lubrańskiego (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1). W programie przewidziano zarówno prezentacje, jak i dyskusje w małych grupach. Słowa klucze, wokół których ma koncentrować się debata to: "kariera", "przesądy", "liderka", "dom, kobieta i...".
Prócz panelu dyskusyjnego, wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Mądrość, Odwaga, Entuzjazm. Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939" . Odbędzie się także happening poświęcony paniom zasłużonym w historii Uniwersytetu. Studentki z Koła Literacko-Teatralnego "Dygresja" przebiorą się w stroje z epoki, aby przypomnieć pierwsze uczone, które przecierały szlak kobietom nauki.
Chodzi m.in. o: Ludwikę Dobrzyńską-Rybicką - filozofkę i dramatopisarkę (jeden z jej dramatów pt. "Krystynka" był wystawiony w Teatrze Polskim na początku XX wieku), jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała habilitację; Rufinę Stella Ludwiczakównę, chemiczkę, posłankę na sejm 1962-65, jedną z pionierek badań nad rakiem; Marię Aleksandrę Smoczkiewiczową, chemiczkę i wirtuozkę fortepianu.
Najpopularniejsze komentarze