Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
26 13
Reklama

Jak będzie wyglądać nowa Estrada Poznańska? Budynek ma być przebudowany za ok 40 mln zł

j
czwartek, 22.11.2018 r.
godz. 07.31
j | czwartek, 22.11.2018 r., godz. 07.31
Jak będzie wyglądać nowa Estrada Poznańska? Budynek ma być przebudowany za ok 40 mln zł
fot. Materiały konkursu Nowa Masztalarska

Właśnie ogłoszony został konkurs na koncepcję przebudowy budynku przy ulicy Masztalarskiej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
25°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
26°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
26°C 1020 hPa

Jury konkursu liczy, że udział w nim wezmą doświadczeni architekci, którzy zmienią budynek w pełni funkcjonalną i dostępną dla osób z niepełnosprawnościami siedzibę instytucji. Budynek, w którym funkcjonuje Estrada, ma już ponad 100 lat i nigdy nie był przystosowany do działania jakiejkolwiek instytucji kulturalnej - mówi Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej. Przebudowa to dla nas być albo nie być. Stąd projekt "Nowa Masztalarska" – dodaje.

Dotąd pracownicy oraz uczestnicy wydarzeń kulturalnych na co dzień muszą borykać się z brakiem klimatyzacji, czy niedostosowaniem budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych - osoby poruszające się na wózkach były wnoszone na spektakle przez pracowników. W ramach przebudowy zagospodarowany ma zostać też skwer przed budynkiem.

Planujemy  gruntownie zmodernizować to miejsce po to, aby stało się wizytówką naszego miasta - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Chcemy zaprosić naszych mieszkańców w dobre, godne miejsce. Chcemy przywrócić Estradzie dawny blask, aby jeszcze bardziej tętniła życiem kulturalnym. Estrada powinna mieć siedzibę na miarę XXI wieku i zapewniam, że tak się stanie. Ogłoszony  konkurs to szansa, że zgłoszą się tu najlepsze pracownie i wygra naprawdę dobry projekt – dodaje.

Ogłoszony właśnie konkurs będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie sąd konkursowy oceni portfolio i opis wizji modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej. Do drugiego etapu dopuszczonych zostanie pięciu uczestników, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów. Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. 

Zakładamy, że mimo mocnych ram konserwatorskich uda się wprowadzić nowoczesność - mówi Bartosz Dawid Jarosz, sędzia referent konkursu "Nowa Masztalarska", wiceprzewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Miejmy nadzieję, że nasze założenia zostaną zrealizowane i dostosowane do przepisów prawnych - mówię tutaj m.in. o zadaszeniu dziedzińca,  czy sugestiach dotyczących sali teatralnej i zaplecza - dodaje.

W konkursie przewiduje się nagrody dla najlepszych trzech prac za I miejsce - 30 tys. zł, za II miejsce - 15 tys. zł a za III miejsce - 10 tys. zł

Szacowane koszty przebudowy to około 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

Reklama