Reklama

Drogówka rozpoczyna kolejną akcję prewencyjną. Możesz stracić dowód rejestracyjny i otrzymać wysoki mandat

fot. Marcin Obara/PAP
fot. Marcin Obara/PAP

Komenda Główna Policji wspólnie z partnerami rozpoczęła dziś akcję promocyjną "Twoje Światła - Twoje Bezpieczeństwo". W najbliższym czasie policjanci drogówki mają zwracać zwiększoną uwagę na ustawienie świateł w pojazdach poruszających się po polskich drogach.

Akcję zainicjowano w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego - Około 90 proc. pojazdów ma niedokładnie ustawione reflektory, a więcej niż połowa z nich nie jest w stanie zapewnić minimum niezbędnego oświetlenia- mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Mikołaj Krupiński, rzecznik ITS. Efektem tego stanu rzeczy jest wzajemne oślepianie kierowców oraz pieszych i rowerzystów.

Źle ustawione światła stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego -Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie na zderzaku swojego samochodu. Z kolei jeśli w aucie światła będą ustawione zbyt wysoko to kierowca oślepia innych uczestników ruchu. Dlatego już trzeci raz organizujemy działania polegające na uświadamianiu kierowców, a tegoroczne potrwają do 16 grudnia - wyjaśnia w rozmowie z portalem Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Choć akcja ma przede wszystkim charakter prewencyjny, to policja nie wyklucza nakładania kar -W skrajnych sytuacjach może to być mandat do 500 zł łącznie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego - dodaje Kobryś.

Do akcji podobnie jak rok temu włączył się operator systemu Yanosik. Użytkownicy aplikacji będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w ponad 200 stacjach kontroli pojazdów. Bezpłatne kontrole prowadzone będą 24 listopada oraz 1, 8 i 15 grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro