Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9

Na rogu ul. Prusa i Słowackiego stanął lodowy pomnik Zygmunta Baumana

sw
poniedziałek, 19.11.2018 r.
godz. 18.11
sw | poniedziałek, 19.11.2018 r., godz. 18.11
Na rogu ul. Prusa i Słowackiego stanął lodowy pomnik Zygmunta Baumana
fot. Piotr C. Kowalski

Wspólna inicjatywa Centrum Amarant i grupy Kołorking Muzyczny ma uczcić 93. rocznicę urodzin niedawno zmarłego socjologa.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- Najsłynniejszy jeżycjanin, jeden z twórców koncepcji po-nowoczesności i pojęcia "płynnej nowoczesności" - po latach, wreszcie uhonorowany pomnikiem w swoim rodzinnym mieście. Pomnikiem z lodu - piszą w facebookowym poście przedstawiciele Centrum Amarant, inicjatorzy akcji.

-  W tym budynku, na parterze urodził się Zygmunt Bauman. Dzisiaj jest rocznica jego urodzin. Postanowiliśmy uczcić to, realizując symboliczny pomnik z lodu, który prawdopodobnie dzisiaj albo jutro się rozpłynie i zostanie ślad. Płynna ponowoczesność - mówi Radiu Poznań wykonawca rzeźby, Piotr Kowalski, nawiązując do sformułowanej przez prof. Baumana koncepcji płynnej nowoczesności.

Urodzony w Poznaniu Zygmunt Bauman, znany socjolog i filozof, wsławił się jako jeden z twórców koncepcji post-modernizmu. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Paradoksalnie, to w Polsce postać Baumana wzbudza największe kontrowersje. Przyczyną jest nie tylko jego działalność publicystyczna, ale także przeszłość profesora.

Jak wynika z ustaleń IPN-u, Bauman w latach 40-tych i 50-tych, w czasach formowania się stalinowskiego reżimu, współpracował z najbardziej represyjnymi służbami totalitarnego państwa. Zanim stał się słynnym socjologiem był agentem Informacji Wojskowej, odpowiedzialnej za zbrodnie wobec polskich patriotów i wrogów rewolucji. Bauman służył również jako oficer polityczny w stalinowskiej grupie uderzeniowej KBW. Późniejszy profesor pracując dla Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego doczekał się awansu do stopnia majora.

Zygmunt Bauman zmarł w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii.

Reklama