Reklama
Reklama

Ogromne opóźnienia na kolei. Jedna trzecia pociągów PKP Intercity nie przyjeżdża na czas

fot. czytelnik

Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane na temat punktualności kolei w trzecim kwartale bieżącego roku. Okazuje się, że opóźnionych było 33,32% składów należących do PKP Intercity.

Opublikowane wyniki wskazują, że sytuacja na kolei pogarsza się z kwartału na kwartał. W pierwszym kwartale opóźnionych było nieco ponad 25% pociągów PKP Intercity, w drugim 31,8, a teraz to już 33,32%. Co istotne przed nami kwartał jesienno-zimowy, który zawsze niesie ze sobą ryzyko opóźnień ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne -W III kwartale 2018 roku średni czas opóźnień pociągów na stacji końcowej (wraz z opóźnieniami do 5 minut) wyniósł 10 minut 10 sekund. Średni czas opóźnień pociągów z wyłączeniem opóźnień do 5 minut wyniósł 17 minut 48 sekund. Największy odsetek stanowiły pociągi opóźnione do 5 minut - 49,3 proc. (ponad 56,3 tysiąca) oraz od 5 do 60 minut - 48,3 proc. (ponad 55,2 tysiąca). Odwołano 3 950 pociągów - podsumowuje badanie Urząd Transportu Kolejowego (dane dla wszystkich przewoźników).

O problemy z punktualnością Dziennnik. Gazeta Prawna zapytał biuro prasowe przewoźnika. Przedstawiciele firmy przyznają, że problem jest złożony. Aż jedna trzecia opóźnień wynika za zdarzeń losowych takich jak wypadki, kolizje, wykolejenia. Problemem jest wciąż awaryjność taboru. Choć w ostatnich latach tabor przeszedł liczne modernizacje, to wciąż awarie trapią przewoźnika, a psują się też nowe pojazdy. Awaryjne mają być choćby zupełnie nowe składy PESA Dart.

Problemy wynikają też z utrudnień spowodowanych przez wiele remontów szlaków kolejowych. Na złe planowanie remontów już jakiś czas temu zwrócił uwagę prezes UTK -W mojej ocenie za niedopuszczalne należy uznać działania polegające na jednoczesnym zamykaniu bądź ograniczaniu ruchu pociągów na alternatywnych względem siebie liniach kolejowych - mówił Ignacy Góra, którego słowa cytuje DGP.

PKP Intercity obiecuje poprawę i twierdzi, że już w październiku odsetek opóźnionych pociągów spadł do 28%.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
20.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro