Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców. Producenci chcą podnieść ceny o nawet 30%

BS
poniedziałek, 19.11.2018 r.
godz. 11.15
BS | poniedziałek, 19.11.2018 r., godz. 11.15
Podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców. Producenci chcą podnieść ceny o nawet 30%
fot. MichaelGaida/pixabay/cc0

O drożejącej energii elektrycznej mówi się od dłuższego czasu. Do tej pory rząd uspokajał, że problem nie dotknie indywidualnych odbiorców. Teraz okazuje się, że do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski od czterech spółek o akceptację cenników energii na przyszły rok.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Na podwyżki ceny energii ma wpływ między innymi wzrastająca cena węgla, z którego Polska produkuje 80% energii, ale również koszt tzw. praw do emisji CO2 wykupowanych przez producentów. Od dłuższego czasu mówi się, że ceny prądu muszą wzrosnąć, ale do tej pory rządzący uspokajali, że problem nie dotknie klientów indywidualnych. Mówił o tym między innymi minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

Poniedziałkowy Dziennik. Gazeta Prawna donosi jednak, że do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski od czterech państwowych spółek o akceptację nowych cenników energii. Z informacji gazety wynika, że zaproponowane ceny są wyższe o nawet 30%. Oficjalnie przedstawiciele spółek nie komentują tych doniesień, ale eksperci, z którymi rozmawiała gazeta twierdzą, że proponowane cenniki są nieco zawyżone, bo spółki zdają sobie sprawę, że prezes URE obniży proponowane stawki.

Już kilka miesięcy temu minister Tchórzewski zapowiadał, że państwo wypłaci osobom znajdującym się na pierwszym progu podatkowym rekompensaty z tytuły podwyżek. Póki co żadnych przepisów w tej sprawie nie przyjęto, ale spekuluje się, że rekompensaty miałyby charakter ulg podatkowych.

Reklama