Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 -2
Reklama

W Poznaniu zabrakło szczepionek na grypę i odrę dla dorosłych

sw
piątek, 16.11.2018 r.
godz. 21.11
sw | piątek, 16.11.2018 r., godz. 21.11
W Poznaniu zabrakło szczepionek na grypę i odrę dla dorosłych

Problem jest ogólnopolski i dotyczy puli szczepionek dla dorosłych. Punkty, w których się szczepi dzieci są w dobrze zaopatrzone.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1045 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1038 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1034 hPa

Ministerstwo Zdrowia informuje, że do poznańskich aptek powinna już dotrzeć nowa partia szczepionek przeciwko odrze. Konieczność ruszenia rezerw szczepionek, składowanych dotychczas w jednym z podpoznańskich magazynów, jest efektem wzmożonego zainteresowania Polaków szczepieniami. Szczepienie na odrę wprowadzono w Polsce dopiero w 1975 r., część osób, urodzonych wcześniej nie była więc dotąd zabezpieczona przeciwko zachorowaniu na tę chorobę. To właśnie ludzie starsi, którzy chcieliby kupić szczepionki w aptekach mają problem z ich zakupem.

Podobnie jest ze szczepionkami przeciwko grypie. Od tego roku, rząd zdecydował się refundować połowę kosztów zakupu szczepionki dla osób po 65. roku życia. Ta pula niestety już się skończyła. Tak samo jak pula refundowanych w ramach miejskiego programu walki z grypą, które były darmowe dla poznańskich seniorów.

Na takie zapotrzebowanie na szczepionki zareagowało ministerstwo zdrowia, które zdecydowało się sprowadzić dodatkową pulę szczepionek na grypę na rynek. Nie będzie jednak ona objęta refundacją. Koszt jej zakupu pozostanie więc w 100% po stronie pacjenta.

Reklama