Reklama

Sejmik województwa wielkopolskiego zabronił poznaniakom palić w kominkach

fot. Justin Hamby @ Freeimages
fot. Justin Hamby @ Freeimages

W takie dni, jak dziś, obowiązuje zakaz rozpalania kominka w celach rekreacyjnych. To efekt przekroczenia w czwartek dozwolonej normy smogu.

Obowiązujący zakaz jest konsekwencją przyjętej przez sejmik województwa wielkopolskiego uchwały antysmogowej. Jeden z jej zapisów zakłada uzależnienie możliwości rekreacyjnego palenia w kominku od stanu czystości powietrza. Jeżeli dnia poprzedniego dojdzie do przekroczenia dozwolonego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu, to w dniu następnym kominek nie może być rozpalany. Tyczy się to jednak tych domów, dla których kominek nie stanowi jedynego źródła ogrzewania.

Dozwolona norma smogu wynosi 50 mikrogramów pyłu PM10 na m³. W czwartek zanotowano przekroczenie tej normy, a stężenie PM10 wynosiło 52. mikrogramów. Dlatego też w piątek, niejako z automatu, obowiązuje zakaz rozpalania kominka w celach rekreacyjnych. Jeśli jednak dla domostwa jest to jedyne źródło ogrzewania, takiego domu ten zakaz nie dotyczy.

Stan czystości powietrza można sprawdzić wchodząc na specjalnie utworzoną stronę poznan.pl/atmosfera, a także w aplikacji Atmosfera dla Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro