Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 1
Reklama

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka przyznane po raz dziewiętnasty

REKLAMA
czwartek, 15.11.2018 r.
godz. 16.00
REKLAMA | czwartek, 15.11.2018 r., godz. 16.00

Ośmioro studentów i doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otrzymało Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. Przyznawane są one za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe i aktywność na rzecz poznańskiej uczelni. W dziewiętnastoletniej historii programu stypendialnego wyróżniono już 172 studentów i doktorantów. Tegoroczni laureaci otrzymali wyższe wsparcie niż w latach ubiegłych – studenci o prawie 15 procent, a doktoranci aż o 40 procent.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1021 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1019 hPa

– „Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga” – to motto, którym się kierował mój tata. Dzisiaj to przesłanie kieruje do studentów i doktorantów, którzy otrzymali stypendia jego imienia. Niech te słowa będą inspiracją, która pozwoli Wam wznieść się tak wysoko, jak tylko sięgają Wasze marzenia – mówi Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation.

W gronie studentów wyróżnionych w tym roku znaleźli się: Agnieszka Budnik, studentka II roku studiów magisterskich filologii polskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, Marcin Tomczak, student II roku studiów magisterskich historii na Wydziale Historycznym i IV roku prawa, Michalina Kowala, studentka IV roku prawa i I roku studiów magisterskiej na kierunku instrumentalistyka w klasie skrzypiec na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kapituła przyznała stypendium także Damianowi Julkowskiemu, studentowi III roku studiów licencjackich Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, który w wyniku choroby od 14 roku życia jest sparaliżowany, dlatego jako pierwszy student UAM studiuje online i osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Każdy z laureatów otrzyma w tym roku akademickim stypendium w wysokości 12,5 tys. zł. Oznacza to wzrost w porównaniu do roku ubiegłego o prawie 15 procent.

Stypendia otrzymali również doktoranci: mgr Bartosz Brzoza z Wydziału Anglistyki, mgr Katarzyna Frątczak-Łagiewska z Wydziału Biologii, mgr Mateusz Zelent z Wydziału Fizyki oraz mgr Beata Iwanicka z Wydziału Studiów Edukacyjnych. W ich przypadku roczne stypendium wyniesie 25 tys. zł, o 40 procent więcej niż w poprzednim roku.

Wybór laureatów w tym roku nie był łatwy. Zdecydowała determinacja w przezwyciężeniu trudności, jaką wykazali kandydaci. Tegoroczni stypendyści udowodnili, że na drodze do zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów nie ma rzeczy niemożliwych – zaznaczyła przewodnicząca Kapituły Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka, prof. dr hab. Beata Mikołajczyk.

W uroczystości wziął udział także laureat pierwszych Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka prof. dr hab. Maciej Radziejewski. – Jestem bardzo wdzięczny za przyznane przed laty stypendium. Moja sytuacja materialna była wtedy trudna, a stypendium stanowiło konkretną pomoc, która ułatwiła skupienie się na tym, co właśnie najbardziej chciałem robić: na pracy naukowej. Uważam, że również dziś taka forma nagradzania i wspierania doktorantów oraz studentów jest bardzo potrzebna i przynosi dobre owoce – powiedział.

Reklama