Reklama
Reklama

Policja rozpoczyna akcję SMOG. Można stracić dowód rejestracyjny, a samochód zostanie odholowany

fot. Darek Delmanowicz/PAP

Polska policja włącza się do walki o jakość powietrze w Polsce. W środę rozpoczyna się akcja SMOG, w ramach której kontrolowana będzie jakość spalin emitowanych przez samochody poruszające się po drogach.

Działania kontrolne pod kryptonimem SMOG rozpoczęły się o 6 rano i potrwają do 22 -To akcja, która ma na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin - wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem. Gazetą Prawną Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Oczywiście w trakcie kontroli sprawdzane będą też inne kwestie związane ze stanem technicznym pojazdów.

Z informacji KGP wynika, że od początku roku drogówka zatrzymała blisko 7 tysięcy dowodów rejestracyjnych -W tej liczbie przeszło 1500 dokumentów zatrzymano w związku z nadmierną emisją spalin, a ponad 4200 za inne naruszenia wymagań ochrony środowiska - wyjaśnia Kobryś.

Istotne jest to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mających wpływ na środowisko, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjnych, ale dodatkowo zostanie ukarany mandatem karnym oraz otrzyma zakaz dalszej jazdy, a samochód będzie musiał zostać odholowany z miejsca kontroli.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro