Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 -2
Reklama

Dlaczego należy mówić o chorobach nowotworowych u dzieci i młodzieży?

REKLAMA
wtorek, 13.11.2018 r.
godz. 16.00
REKLAMA | wtorek, 13.11.2018 r., godz. 16.00
Dlaczego należy mówić o chorobach nowotworowych u dzieci i młodzieży?

Nie można przewidzieć choroby nowotworowej u dziecka, nie można jej zapobiec, ale w bardzo wielu przypadkach można ją wcześnie wykryć i wyleczyć. Od lekarzy, personelu medycznego zależy bardzo wiele, ale czujna obserwacja dziecka przez rodziców i opiekunów może pomoc w postawieniu trafnej diagnozy i znacząco wpłynąć na szansę wyleczenia. Nikt tak dobrze nie zna swojego dziecka jak jego rodzice.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1045 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1038 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1034 hPa

Nowotwory występujące u dzieci i młodzieży stanowią odrębną grupę chorób w porównaniu z dorosłymi, zarówno pod kątem samej biologii nowotworu, jak i odpowiedzi na stosowane leczenie. Rozpoznanie choroby nowotworowej u dziecka w jej początkowym etapie, w niezaawansowanej postaci to możliwość jej całkowitego wyleczenia w ponad 90% przypadków!

Wyleczalność nowotworów u dzieci jest zdecydowanie wyższa w porównaniu z dorosłymi. Szansę na całkowite wyleczenie ma blisko 60-75% dzieci, a w niektórych rodzajach nowotworów odsetek ten sięga nawet ponad 90%. Warunkiem uzyskania tak wysokiego odsetka, wyleczonych z choroby nowotworowej dzieci, jest szybkie i właściwe postawienie rozpoznania. Opóźnienie postawienia rozpoznania oraz niewłaściwy rodzaj leczenia wstępnego są przyczyną znacznego stopnia zaawansowania choroby i niepowodzeń leczenia.

Rozpoznanie choroby nowotworowej u dziecka nie powinno być wyrokiem, tylko początkiem trudnej drogi do wyleczenia i powrotu do szczęśliwego dzieciństwa.

Co powinno niepokoić?

Objawy choroby nowotworowej u dzieci są niespecyficzne, są podobne do objawów innych chorób wieku dziecięcego, ale co bardzo istotne, są to objawy przedłużające się w czasie.

Najczęstsze objawy nowotworów u dzieci to:

- osłabienie, zmęczenie, apatia, brak chęci do zabawy, które utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie,

- stany podgorączkowe lub gorączkowe, które nie mijają mimo wdrożonego leczenia np. antybiotykiem i nie można ich wytłumaczyć inną chorobą,

- łatwe siniaczenie się, wybroczyny, krwawienia z dziąseł lub nosa, zwłaszcza gdy towarzyszą tym objawom stany gorączkowe, powiększenie węzłów chłonnych czy utrata apetytu,

- bóle brzucha, brak apetytu, spadek masy ciała, 

- powiększenie obwodu brzucha, często asymetryczne, zmiana rytmu wypróżnień, przewlekłe zaparcia lub biegunki,

- bóle głowy, które pojawiły się nagle, ból umiejscowiony z tyłu głowy promieniujący do karku, ból głowy, któremu towarzyszą poranne nudności lub/i wymioty lub inne problemy np. zaburzenia widzenia czy równowagi,

- biała plamka w źrenicy, nagłe pojawienie się zeza, zaburzenia widzenia,

- bóle nóg, pleców, w szczególności gdy pojawi się zniekształcenie okolicy pośladków, okolicy pleców, skrzywienie kręgosłupa.

 

Nie lecz się sam! 

Do lekarza onkologa, także hematoonkologa dziecięcego można zgłaszać się bez skierowania od lekarza rodzinnego.

Więcej informacji na temat projektu „Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej” na stronie:

https://www.wielkopolskaonkologiadziecieca.pl/

Reklama