Reklama
Reklama

Ks. Daniel Wachowiak o przeniesieniu go na prowincję: "Przyjmuję dekret, gdyż przyrzekałem cześć i posłuszeństwo"

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Nie milkną kontrowersje wokół zmiany miejsca służby ks. Daniela Wachowiaka. Polemika toczy się zarówno w mediach społecznościowych, jak i tradycyjnych.

Znany z ostrych wypowiedzi, a także z odprawienia mszy w intencji Jacka Jaśkowiaka ksiądz niedawno udzielił wywiadu Piotrowi Lisiewczowi dla Radia Poznań. Kilka dni później, Wachowiak otrzymał propozycje przeniesienia z poznańskiej parafii gdzie był wikariuszem, do Puszczy Noteckiej. Można uznać tę decyzję kurii, jako zawodowy awans dla Wachowiaka, który w miejscowości Piłka ma objąć stanowisko proboszcza. Jednak zarówno zwolennicy publicznej działalności księdza, jak i jej przeciwnicy dostrzegają w niej chęć uciszenia aktywnego internetowego kaznodziei.

W tym duchu wyraził się chociażby Tomasz Cylka z poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej. - Parafia w Piłce do bogatych nie należy. Trzeba będzie spiąć budżet, zatroszczyć się o rachunki. Jeśli i tam z ambony będzie uprawiać politykę, to wierni szybko wystawią mu cenzurkę. Nie zdziwię się, jeśli szybko będą pisać do kurii z prośbą o zmianę - pisze Cylka.

W polemikę z dziennikarzem Wyborczej na łamach portalu Niezalezna.pl wszedł Lisiewicz: - Cóż to za nowy gatunek dziennikarski? Felieton donosicielski? Pean na cześć kapusia? Hymn konfidenta? Cylka nie pisze nic wprost, a tylko sugeruje, że się "nie zdziwi", jak będą pisać do kurii, żeby księdza się pozbyć. Zasiewa niepewność. No bo wicie rozumicie, dawne pilskie jest dość czerwone. Oj nauczą tam księdza, by nie krytykował, kogo nie trzeba. No i biedować mu przyjdzie. Hip, hip, hura! - kpi prawicowy dziennikarz.

W dużo spokojniejszym duchu wypowiedział się sam zainteresowany. - Przyjmuję dekret, gdyż przyrzekałem cześć i posłuszeństwo. Cieszę się, że zostałem proboszczem i czekam na poznanie moich Parafian. Wierzę, że głoszone przeze mnie Słowo będzie wychodziło poza Piłkę a do puszczy zaglądać będą poszukujący Ducha i odpoczynku z całej Polski - pisze na swoim twitterowym profilu ks. Wachowiak, dodając na końcu uśmiech z przymrużonym okiem.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
22.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro