Reklama
Reklama

Powstał film o poznańskich lokomotywach SU45, które trafiły do Libanu. Można go obejrzeć w Kinie Malta

W sobotę na kinowy ekran trafił długo zapowiadany film "Pochwała z Bejrutu" o wyprodukowanych w Poznaniu lokomotywach SU45, które trafiły do Libanu.

O powstającym filmie już wcześniej informowaliśmy na naszych łamach. Za produkcją filmu stoi Michał Bis - miłośnik kolei z Krakowa, który na swoim koncie ma między innymi film Złote Gody EU6 o angielskich elektrycznych lokomotywach, które przez lata pełniły służbę w barwach polskich kolei. Za ten film Bis został nagrodzony na międzynarodowym przeglądzie filmów kolejowych w Austrii.

Kilka lat temu Michał Bis zainteresował się lokomotywami SU45, które wyprodukowano w poznańskim Cegielskim i wyeksportowano do Libanu -W listopadzie 2015 roku poleciałem do Libanu. Jednak przed wyjazdem o zgodę na filmowanie w Libanie starałem się 3 lata. Na miejscu w Bejrucie udało mi się dostać na teren jednostki wojskowej gdzie od 1997 roku zdeponowane zostały 3 polskie spalinówki. W tym czasie nagrałem także wiele ciekawych wywiadów z pracownikami zakładów HCP Cegielski, którzy uczestniczyli w pracach produkcyjnych. W filmie wypowiadać będą się także Libańczycy i konwojent, który przez miesiąc prowadził pociąg z naszymi maszynami przez całą Europę i kraje Bliskiego Wschodu - zapowiadał miłośnik kolei.

Realizacja filmu przedłużyła się, a głównym problemem było finansowanie prac. Niestety nie powiodła się zbiórka prowadzona za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego - Za sprawą państwa portalu znalazł się montażysta, który pomógł mi dokończyć film. Pewnego dnia przeczytał artykuł na stronie i napisał do mnie e-mail. Niestety realizacja filmu trwała bardzo długo z uwagi na ciągle trudności i brak współpracy z PKP - wyjaśnia Bis.

Teraz film w końcu trafia do kin. W Poznaniu będzie można go obejrzeć w Kinie Malta. Pierwsze pokazy zaplanowano na 10 i 11 listopada, a kolejne na pozostałe weekendy listopada. Na pokazanie filmu zdecydowały się też kina z Łodzi, Lublina, Gliwic i Bydgoszczy, a rozmowy z kolejnymi trwają.

Trailer filmu można obejrzeć w tym miejscu:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro