Reklama
Reklama

Wyjątkowy pogrzeb w kościele farnym. Pochowano szczątki 130 poznaniaków

fot. Krzysztof Czub

To pierwsza z serii uroczystości pogrzebowych szczątków sprzed setek lat, odnalezionych podczas przebudowy pl. Kolegiackiego.

W poznańskiej farze odbyła się uroczystość ponownego pochówku poznaniaków, którzy żyli przed setkami lat. Ich szczątki spoczęły w krypcie kościoła farnego. Jednak to nie koniec procesu przenoszenia ich kości w bardziej adekwatne, od obecnego pl. Kolegiackiego, miejsce.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 3 lipca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


- Na tym terenie było więcej grobów zbiorowych, my szacujemy, że pochowanych było tam nawet cztery tysiące osób - mówił w ubiegłym tygodniu kierujący badaniami dr hab. Marcin Ignaczak. - Jeszcze kilka lat temu był tu parking i nikt sobie z przechodniów nie uświadamiał, jak ważne to miejsce - zauważyła prof. Hanna Kocka-Krentz Instytutu Archeologii UAM. O dawnej, cmentarnej funkcji pl. Kolegiackiego dowiedzieliśmy się przy okazji rozpoczęcia prac remontowych. w 2016 r. do pracy ruszyli archeologowie.

Wykopaliska umożliwiły odkrycie powierzchni 25% dawnego kościoła. Dzięki pracom archeologów zabezpieczono też 1000 grobów, choć szacuje się, że mogło być ich tam aż 4000. Przebadanie szczątków dawnych poznaniaków zaowocowało utworzeniem bazy danych opisujących zmienność genetyczną ludności Poznania w drugim tysiącleciu n.e. Tak pokaźna baza danych z pewnością przełoży się na stan światowych i rodzimych badań archeogentycznych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Również dla Poznania
31℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
17.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro