Reklama
Reklama

Wójt od maja siedzi w areszcie. Mimo to wygrał drugą turę wyborów

fot. UG Daszyna
fot. UG Daszyna

O wójcie gminy Daszyna pisaliśmy już na naszych łamach po pierwszej turze wyborów samorządowych. Teraz okazuje się, że mieszkańcy poparli wójta również w drugiej turze wyborów.

Wójtem gminy Daszyna jest Zbigniew W., na którym ciążą 92 zarzuty. Wśród nich jest między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, Łupem grupy miało paść kilka milionów złotych. Wójt trafił do aresztu w maju, ale nie przeszkodziło mu tu w udziale w wyborach. Okazało się, że bez większego problemu wójt wygrał pierwszą turę, ale konieczna będzie dogrywka.

W tygodniu poprzedzającym drugą turę wyborów, z kandydowania zrezygnował Tadeusz Dymny, który w pierwszej turze zajął drugie miejsce. W tej sytuacji mieszkańcy gminy Daszyna brali udział w tzw. plebiscycie i przy nazwisku Zbigniewa W. stawiali głos na "tak" lub "nie". Okazało się, że w takim głosowaniu wójta poparło 72,4% głosujących, przeciwko było 27,6%.

Dopóki Zbigniew W. nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu może sprawować funkcję wójta, a w czasie przebywania w areszcie jego obowiązki pełni jego zastępca. Po skazaniu Rada Gminy powinna podjąć uchwałę o wygaszeniu mandatu. Jeśli tego nie zrobi, decyzję podejmie wojewoda.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro