Reklama
Reklama

Wciąż nie uchwalono ustawy o wolnym 12 listopada. Duże problemy mają przez to sieci handlowe

fot. Aotearoa/wikimedia/cc-by-sa30
fot. Aotearoa/wikimedia/cc-by-sa30

Choć do 12 listopada pozostał niespełna tydzień, to wciąż nie uchwalono ustawy, która ma ustanawiać ten dzień wolnym od pracy.

Przypomnijmy, że na pomysł dwudniowego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości wpadli politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy uznali, że skoro rocznica przypada w niedzielę, to Polakom należy się dodatkowy dzień wolny. Pomysł od początku budzi opór przedstawicieli wielu branż, a i większość Polaków zadeklarowała w sondażu przeprowadzonym przez Rzeczpospolitą, że nie chce dodatkowego dnia wolnego.

Sejm w błyskawicznym tempie przyjął jednak ustawę ustanawiającą dodatkowy dzień wolny, ale tempo prac spowolniło w Senacie. Senatorowie postanowili dodać do ustawy przepisy, które zakazują handlu w ten dzień. Ze względu na wprowadzone poprawki ustawa wróciła do Sejmu, ale ten zbierze się dopiero w środę -W najbliższą środę Sejm rozpatrzy, wierzę że przyjmie, poprawkę Senatu w tej sprawie. Poprawka mówi o tym, że zasady handlu będą takie jak w niedzielę wolną od handlu. PiS poprze tę poprawkę. Mamy deklarację od prezydenta, że podpisze tę ustawę, mimo że ma trzy dni na podjęcie decyzji - skomentował na antenie RMF FM Jacek Sasin,szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na problemy spowodowane takim trybem przyjęcia nowych przepisów zwraca uwagę Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Zdaniem branżowej organizacji ustawodawca pozostawił stanowczo zbyt mało czasu na przygotowanie zmian -Jest to zbyt krótki czas, aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę. Szczególnie ważne jest to w kontekście dostaw produktów świeżych, które kontraktowane są z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na skalę zamówień i fakt, że sieci handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują nie tylko handlowcy, ale także polscy producenci i przetwórcy - czytamy w opublikowanym stanowisku. Ponadto członkowie organizacji stwierdzają, że wprowadzanie zmian w tak szybkim tempie, jest niezgodne z ideą przewidywalności prawa i łamie Konstytucję Biznesu.

Przedsiębiorcy apelują do posłów i senatorów o pozostawienie 12 listopada dniem handlowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro