Organizacje pracodawców krytykują ustawę o wolnym 12 listopada: narusza standardy państwa prawa i komplikuje życie przedsiębiorców

fot. Aotearoa/wikimedia/cc-by-sa30
fot. Aotearoa/wikimedia/cc-by-sa30

Choć wydaje się, że Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi do ustanowienia 12 listopada dniem wolnym, to nie ustają kontrowersje. Teraz list do Mateusza Morawieckiego napisali przedstawiciele organizacji pracodawców.

Tegoroczne święto odzyskania niepodległości przypada w niedzielę, a w związku z tym politycy Prawa i Sprawiedliwości wpadli na pomysł ustanowienia dodatkowego wolnego 12 listopada. Projekt stosownej ustawy wpłynął w ubiegłym tygodniu do Sejmu i w ekspresowym tempie został przyjęty. Na początku tygodnia projektem zajmował się senat, który wprowadził do ustawy poprawkę zakazującą handlu w tym dniu. Oznacza to, że ustawą ponownie będzie musiał zająć się Sejm, później trafi ona do Senatu, a następnie będzie ją musiał podpisać prezydent Andrzej Duda. Choć prezydent miał się wahać w tej sprawie, to ostatecznie jego rzecznik zapowiedział, że Andrzej Duda ustawę podpiszę.

Choć wciąż nie wiadomo, kiedy to nastąpi, a niepewność utrudnia życie przedsiębiorców -Działanie ustawodawcy zupełnie pomija aspekt planowania, rzetelnego i terminowego wypełniania podjętych zobowiązań i potencjalnych skutków finansowych z tym związanych - czytamy w liście, pod którym podpisali się przedstawicieleBusiness Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego. Dalej przedsiębiorcy wyjaśniają -Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, a często w trakcie okresu rozliczeniowego, oznacza konieczność zmiany organizacji pracy, ustalenia grafików pracy na nowo, szczególnie w przemyśle, gdzie mamy do czynienia z systemem pracy zmianowej, czy pracy w systemie równoważnym. Może oznaczać również poważne perturbacje w relacjach biznesowych w przypadku konieczności zmiany terminów ważnych spotkań zaplanowanych na 12 listopada, czy nie dotrzymania zobowiązań terminowych (utrata dobrego imienia, kary umowne, zerwane umowy).

Zdaniem przedsiębiorców proponowana ustawa jest przykładem złej legislacji, która w istotny sposób ogranicza zaufanie do państwa - Tak doniosłe święto jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w tym roku w wyjątkową 100. rocznicę jej odzyskania nie powinno być upamiętniane w sposób nielicujący z zasadami państwa prawa - stwierdzają przedsiębiorcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro