Reklama
Reklama

Muzeum Broni Pancernej nie zostanie otwarte na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Stan prac z lipca tego roku | fot. BS
Stan prac z lipca tego roku | fot. BS

Nieco później niż zakładano oddana do użytku zostanie nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej.

Pierwotnie inwestycja miała być gotowa na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Nowa siedziba jest niezbędna, ponieważ obecna nie jest w stanie pomieścić kolekcji, w której znajdują się bardzo cenne eksponaty, często unikalne w skali światowej.
Muzeum przeniesie się na ul. Lotniczą. - Całość prac budowlanych powinna zakończyć się do końca roku, ale później trzeba m.in. przenieść tam ekspozycję. Dokładny termin otwarcia trudno określić, ale powinno to nastąpić wiosną 2019 roku - powiedział portalowi epoznan.pl Sebastian Warlikowski, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego.
Ostatecznie prace pochłoną ok. 21,5 mln zł, czyli więcej niż pierwotnie planowano. To efekt zwiększenia zakresu inwestycji: dodatkowo uda się wykonać zadaszenie pomiędzy pawilonami, co dwukrotnie zwiększy teren ekspozycji.
W muzeum będzie można oglądać m.in. jedyny na świecie kompletny egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV.

Nowa siedziba pozwoli nie tylko na wygodniejszy dostęp do eksponatów. Dla zwiedzających dostępne będą interaktywne prezentacje, a nawet prawdziwy egzemplarz czołgu, w którym będzie można zagrać w grę wojenną. Obiekt zostanie wyposażony w kawiarenkę i parking dla samochodów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro