Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 9

Niedawno przewidział wynik wyborów samorządowych, teraz zamieszcza mapki preferencji sejmowych. „Poznań jak wioska Gallów”

sw
poniedziałek, 29.10.2018 r.
godz. 20.03
sw | poniedziałek, 29.10.2018 r., godz. 20.03
Niedawno przewidział wynik wyborów samorządowych, teraz zamieszcza mapki preferencji sejmowych. „Poznań jak wioska Gallów”
fot. Marcin Palade @ TT

Znany badacz, który przewidział wynik wyborów samorządowych, zamieścił mapę poparcia dla partii rządzącej. Poznań jest na niej najjaśniejszą plamką!

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O tym, że z prognozami Paladego należy się liczyć, pokazały wyniki ostatnich wyborów. Jego ocena okazała się o wiele bliższa prawdy niż podawane przez największe media sondaże exit poll. Tym razem socjolog przedstawia mapę sondażowych preferencji Polaków popierających Prawo i Sprawiedliwość, przedstawioną w poszczególnych okręgach.

Wynika z niej, że Poznań jest jedynym miejscem w Polsce, które opiera się znacznemu wzrostowi poparcia dla partii rządzącej. W niektórych miejscach, zwłaszcza na południowym-wschodzie, procent sympatyków PiS-u sięga nawet 69! Wysoko przedstawia się też poparcie na Mazowszu i w województwie lubelskiem. Co ciekawe, nie tylko wschodnie tereny zanotowały znaczący przyrost zwolenników Prawa i Sprawiedliwości - na Dolnym Śląsku jest ich już tyle, że mieszczą się w przedziale 30-39%. Poznań jest jedynym okręgiem, w którym nie przekracza on 30%.

Palade zamieścił także mapkę preferencji poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Analogicznie, stolica Wielkopolski jest tutaj jednym z miejsc z najwyższym poparciem dla największej opozycyjnej siły. Wielkopolscy zwolennicy KO mieszczą się w przedziale 40-49%. Podobna sytuacja ma miejsce na Pomorzu i Dolnym Śląsku.

W niedzielę, najchętniej obserwowany ostatnimi czasy socjolog przedstawił też procentowe poparcie dla partii politycznych w skali całego kraju. PiS, zdaniem Palade, ma 43,7% zwolenników, a KO 30,6%.

 

Reklama