Reklama

Andrzej Duda wahał się, ale jednak podpisze ustawę o dniu wolnym 12 listopada

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

W nocy z wtorku na środę Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym. Ustawę musi podpisać prezydent, ale jak informuje portal wpolityce.pl ten poważnie waha się w tej sprawie.

Jako, że tegoroczna rocznica odzyskania niepodległości przypada w niedzielę, to posłowie PiS przygotowali projekt ustawy wydłużający świętowanie do 12 listopada. Pomysł został skrytykowany przez specjalistów i przedsiębiorców, którzy zwracali uwagę na zbyt późne przygotowanie nowych przepisów.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Mimo głosów sprzeciwu, przepisy zostały już uchwalone przez Sejm. W poniedziałek od rana nad ustawą debatują senatorowie, którzy również są podzieleni w jej sprawie. Wiadomo już, że od rana przegłosowano poprawkę, która wbrew wcześniejszym założeniom zakaże w ten dzień handlu. Jednak ostatnie słowo w tej sprawie będzie miał prezydent Andrzej Duda, a ten waha się, czy podpisać ustawę -Po pierwsze mamy do czynienia z bardzo pospiesznym procesem legislacyjnym, a przecież w tej akurat sprawie można było wszystko przeprowadzić odpowiednio wcześniej. Po drugie, w takim trybie prezydentowi zostawia się zaledwie kilka dni na rozpatrzenie ustawy, a nie przewidziane w Konstytucji 21 dni. To nie wygląda poważnie. No i najważniejsze: takie tempo powoduje, że wiele instytucji nie zdoła się do tej zmiany przygotować, wiele planów, choćby związanych z wizytami u lekarza, zostaje zaburzonych, co martwi Andrzeja Dudę, mimo jego dużej życzliwości dla wszelkich inicjatyw podkreślających znaczenie 100-lecia odzyskania niepodległości - mówi rozmówca portalu wPolityce.pl.

Pomysłodawcom dodatkowego dnia wolnego nie sprzyja kalendarz. Ustawa po wprowadzeniu poprawek musi wrócić do Sejmu, potem ponownie trafi do Senatu i po jej przyjęciu do prezydenta Andrzeja Dudy. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 7 - 9 listopada. Ewentualnie Marszałek Sejmu mógłby zwołać specjalne posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się ustawą o dniu wolnym.

 • Aktualizacja
  poniedziałek, 29.10.2018 r., godz. 11.04
  Aktualizacja
  poniedziałek, 29.10.2018 r., godz. 11.04
  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski potwierdził na antenie telewizji Polsat, że prezydent waha się w sprawie ustanowienia dodatkowego dnia wolnego.
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 29.10.2018 r., godz. 11.13
  Aktualizacja
  poniedziałek, 29.10.2018 r., godz. 11.13
  Rzecznik prezydenta poinformował, że prezydent podpisze ustawę - Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12.11 dniem wolnym od pracy. Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija 100 lat od momentu gdy Polska wróciła na mapy Europy i Świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę - poinformował Błażej Spychalski za pośrednictwem serwisu Twitter.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro