Reklama
Reklama

"Tęczowy Piątek" również w poznańskich szkołach

fot. Kampania Przeciwko Homofobii
fot. Kampania Przeciwko Homofobii

Na korytarzach szkół, które przystąpiły do akcji zawisną dziś tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.

Akcja organizowana jest przez Kampanię Przeciw Homofobii i odbywa się już po raz trzeci. W tym roku udział w niej weźmie ponad 200 szkół w całym kraju. Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć - tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii.

Szkoły, które zdecydowały się przystąpiły do akcji dostały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. W każdej placówce "Tęczowy Piątek" będzie wyglądał inaczej. Wszystko zależy od decyzji nauczycieli i uczniów. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich - dodają organizatorzy.

Tęczowy piątek zostanie zorganizowany też w siedmiu poznańskich szkołach. Z Poznania mamy siedem szkół, które włączyły się do akcji - informuje w rozmowie z WTK z Kampanii Przeciw Homofobii. Jakubczak, jednak podkreśla, że to od poszczególnych placówek zależy, czy chcą nagłaśniać swój udział w Tęczowym Piątku.

Kampania Przeciw Homofobii przypomina, że z badań wynika, iż w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT. Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem - miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością i w pełni się realizować. Niestety obecnie często jest koszmarem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH aż 70% uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadku doszło do niej właśnie w szkole. Decyzją obecnego rządu nie obowiązuje już rozporządzenie MEN nakazujące prowadzenie zajęć uwzględniających treści antydyskryminacyjnej, co dawało namiastkę ochrony przed homofobią czy transfobią - dodają organizatorzy.

Przeciwko akcji protestuje m.in. Młodzież Wszechpolska, której przedstawiciele zamierzają dziś przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie na organizowanej w Poznaniu konferencji prasowej. Konferencja będzie dotyczyć akcji o nazwie "Tęczowy Piątek", w ramach której środowiska LGBT zamierzają prowadzić w szkołach homopropagandę i agitację polityczną - informuje Hubert Jach, Młodzież Wszechpolska Poznań.

Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Poznań Wielkopolska Kurator Oświaty na udział dzieci w zajęciach mogą nie wyrazić zgody rodzice. Wszystkie sprawy związane z wychowaniem i wartościami, które to wychowanie promuje, muszą być oparte na konsensusie społecznym, czyli przede wszystkim na zgodzie rodziców - mówiła Elżbieta Leszczyńska. Jak ustalili dziennikarze radia do kuratorium wpłynęły już trzy pisma od zaniepokojonych rodziców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro