Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

Wybory samorządowe 2018: jak oddać ważny głos?

j
niedziela, 21.10.2018 r.
godz. 09.30
j | niedziela, 21.10.2018 r., godz. 09.30
Wybory samorządowe 2018: jak oddać ważny głos?
fot. archiwum

W niedzielę lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Do głosowania w Poznaniu jest uprawnionych nieco ponad 400 tys. osób. Każdy, kto przyjdzie na wybory, dostanie kilka kart do głosowania. Jedna z nich dotyczy wyborów prezydenta miasta. Kolejne karty to lista kandydatów na radnych miasta lub gminy, sejmiku wojewódzkiego, a także - poza Poznaniem - do rady powiatu. Tym razem nie będzie tzw. książeczki, która w poprzednich wyborach wprowadziła część głosujących w błąd.

Należy pamiętać, że każdej karcie można oddać tylko jeden głos. Trzeba postawić znak „X” w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować. Jeśli postawimy taki znak przy dwóch lub nawet kilku kandydatach albo zamażemy którąś z pozostałych kratek - głos będzie nieważny.

Do lokalu należy udać się z dokumentem tożsamości, który pozwoli na odnalezienie wyborcy w spisie a także dopuści do głosowania. Po wypełnieniu kart, które dostaniemy należy wrzucić je do urny wyborczej – nie można ich wynosić, ani odstępować komuś – za złamanie przepisów może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, czy pozbawienia wolności do lat 2. Co ważne do urny może być wrzucona kompletna karta do głosowania, jeśli będzie niekompletna głos zostanie uznany za nieważny.

Przypominamy również, że przez cały czas obowiązuje cisza wyborcza do niedzieli do godziny 21. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej czyli np. publicznego nakłaniania do głosowania w określony sposób. Zabronione jest także aktywne promowanie kandydujących osób czy konkretnego ugrupowania, również w sieci. Za złamanie ciszy wyborczej może grozić nawet 1 mln zł grzywny.

Reklama