Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -4

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Czy musimy dać się oskubać wypożyczalni?

REKLAMA
czwartek, 18.10.2018 r.
godz. 21.00
REKLAMA | czwartek, 18.10.2018 r., godz. 21.00
Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Czy musimy dać się oskubać wypożyczalni?

Jeszcze do niedawna wypożyczenie samochodu, z racji na wysokie koszty, było usługą zarezerwowaną dla klientów biznesowych, turystów z zagranicy lub kierowców poszkodowanych w kolizjach drogowych, których ubezpieczenie AC zapewnia auto zastępcze. Jednak rynek firm „rent a car” w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i obecnie nie są to już jedyne przypadki, kiedy klienci odwiedzają wypożyczalnie samochodów.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1011 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1020 hPa

Dla osób prywatnych, które nie posiadają własnego auta, wypożyczenie pojazdu to opłacalne rozwiązanie np. w przypadku planowania wakacji albo wyjazdu na uroczystość rodzinną do innego miasta. Czasowe wypożyczenie auta jest niewątpliwie dużo tańsze niż korzystanie z taksówek albo utrzymywanie własnego samochodu przez cały rok. Również w przypadku, kiedy nasze auto uległo kolizji nie z naszej winy, możemy opłacić koszty wynajmu pojazdu z OC sprawcy zdarzenia. Skorzystanie z usług wypożyczalni aut okazuję się więc być przydatne w wielu codziennych sytuacjach i coraz więcej osób prywatnych może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Aby nie jednak przepłacić albo nie dać się naciągnąć nieuczciwym usługodawcom, należy pamiętać o kilku szczegółach. 

Dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – czy warto?

Wypadki na drogach zdarzają się tak często, że nigdy nie możemy być pewni, że nas ominą. Cena wynajmowanego samochodu zazwyczaj obejmuje podstawowe ubezpieczenie OC, chroniąc tym samym kierowcę przed kosztami naprawy auta drugiego uczestnika ewentualnej kolizji. Jednak w przypadku stłuczki z naszej winy, zostaniemy obciążeni kosztami naprawy wynajętego samochodu, a kwoty te mogą być naprawdę duże i skutecznie nadszarpnąć nerwy i domowy budżet.

W chwili wynajmowania samochodu pracownik wypożyczalni zaoferuje nam dodatkowe ubezpieczenie, które znacząco obniży lub w całości zniweluje udział własny najemcy na wypadek uszkodzenia. Jednak przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować zakres oferowanego ubezpieczenia. Ceny pakietów często są bardzo wysokie i nie zawsze obejmują np. uszkodzenie opon, szyb albo kradzież wynajętego auta. Zakres polisy jest ustalany przez każdą wypożyczalnię wedle własnego uznania, dlatego należy bardzo dokładnie zweryfikować punkty umowy najmu dotyczące ubezpieczenia.

Zobacz również: Dla kogo wynajęcie samochodu w wypożyczalni jest opłacalne?

Ryzyko wynajęcia samochodu bez dodatkowego ubezpieczenia

Wynajmując samochód bez dodatkowego pakietu ubezpieczeń ryzykujemy utratę kaucji, która jest pobierana, bądź blokowana na karcie kredytowej w momencie wynajmu auta. Wypożyczalnia zabezpiecza się w ten sposób na wypadek potrzebny pokrycia ewentualnych szkód. Tutaj również musimy szczególnie uważać. Zdarza się bowiem, że nieuczciwe firmy wypożyczające auta, żerują na niewiedzy i naiwności swoich potencjalnych klientów i próbują obarczać ich kosztami za szkody powstałe wcześniej, np. rysy na lakierze, uszkodzenia tapicerki czy dziurę w oponie. By uniknąć przykrych niespodzianek, zanim odjedziemy wybranym przez nas pojazdem, należy dokładnie sprawdzić jego stan, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najlepiej to zrobić w obecności pracownika wypożyczalni. Wskazane jest też zrobienie dokumentacji zdjęciowej lub nagranie filmu z oględzin. Podobnie należy uczynić w momencie zdawania samochodu.

 

Jeśli decydujemy się na wynajęcie auta, najlepiej jest skorzystać z oferty sprawdzonej firmy, w której koszty są jawne i podane bezpośrednio na stronie internetowej. Wypożyczalnia samochodów Poznań – carfree.pl, jako jedna z niewielu w kraju oferuje pełny zakres ubezpieczenia wypożyczonego auta, w tym ubezpieczenie od jego kradzieży. Usługi są ponadto dostępne w aż 17 lokalizacjach na terenie Polski. Korzystając z tej oferty na pewno unikniemy niepotrzebnych kosztów i zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również sporo nerwów.

Reklama