Reklama
Reklama

Do Bydgoszczy pojedziemy przez Wągrowiec? Linia kolejowa numer 356 doczeka rewitalizacji

Gołańcz. Nieczynne torowisko w kierunku Kcyni | fot. BS
Gołańcz. Nieczynne torowisko w kierunku Kcyni | fot. BS

Linia kolejowa numer 356 teoretycznie łączy Poznań z Bydgoszczą, ale w praktyce przewozy uruchamiane są jedynie na odcinku pomiędzy Poznaniem a Gołańczą. Może się to zmienić po 2023 roku.

Odcinek pomiędzy Poznaniem a Wągrowcem przeszedł gruntowny remont przed kilkoma laty, a dziś linia jest wzorem rewitalizacji. Pociągi kursujące na tej trasie cieszą się ogromnym zainteresowaniem pasażerów. Na remont wciąż czeka jednak odcinek od Wągrowca do Gołańczy oraz ten położony w województwie kujawsko-pomorskim.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Teraz o perspektywach na remont powyższych odcinków informuje branżowy portal Rynek Kolejowy. O ile samorząd województwa wielkopolskiego podjął już działania zmierzające do rewitalizacji szlaku od Wągrowca do granicy województwa i prowadzi aktualnie postępowanie zmierzające do pozyskania dokumentacji projektu, to samorządowcy z województwa kujawsko-pomorskiego długo zwlekali w tej sprawie.

Teraz Portal Kujawski poinformował, że władze wojewódzkie planują z pomocą środków europejskich pozyskać dokumentację techniczną, a ewentualne prace mogłyby rozpocząć się po 2023 roku ze wsparciem funduszy z kolejnej perspektywy unijnej. Informacje te potwierdził Andrzej Bittel -Mając na uwadze znaczenie linii dla regionu, zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w pracach planistycznych nad nową perspektywą UE 2021-2027 została ujęta linia kolejowa nr 356. Należy zaznaczyć, że kwestia źródła finansowania inwestycji zostanie rozstrzygnięta w momencie zapoznania się z uwarunkowaniami finansowymi perspektywy budżetowej na lata 2021-2027- poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
94.96 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro