Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

W Polsce maleje populacja chomika europejskiego. Poznańskie zoo pomoże tym gryzoniom

sk
wtorek, 16.10.2018 r.
godz. 07.23
sk | wtorek, 16.10.2018 r., godz. 07.23
W Polsce maleje populacja chomika europejskiego. Poznańskie zoo pomoże tym gryzoniom
fot. fot. A. Kepel, PTOP Salamandra

Ogród Zoologiczny w Poznaniu będzie współpracować z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra na rzecz odbudowy populacji chomika europejskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1029 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Wielu z nas hoduje w domu chomiki syryjskie czy mandżurskie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że na terenie Polski można spotkać dziko żyjące chomiki europejskie.
 
To gryzonie znacznie większe niż te trzymane w mieszkaniach. Mogą osiągać ok. 30 cm długości, a w skrajnych przypadkach ich waga to nawet 1 kg (zwykle to 400-700 g). Niestety, to gatunek zagrożony, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W ciągu 40 lat jego populacja zmniejszyła się o ok. 75 proc. Powody to m.in. postępująca urbanizacja i chemia stosowana w rolnictwie.
 
W celu uratowania gatunku poznańskie zoo zajmie się reprodukcją tych zwierząt. Obecnie przebywa tam 12 osobników, a projekt odbudowy populacji został opracowany przez prof. dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM oraz PTOP Salamandra.
 
- Mamy nadzieję, że osobniki urodzone i odchowane w zoo w Poznaniu będą stanowiły populację wyjściową dla zakończonej sukcesem odbudowy gatunku, tak jak stało się to w wypadku popielicy i susła moręgowanego. Projekt jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesna misję zoo - powiedziała Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego zoo.
Reklama