Reklama

Forum Młodych Nowoczesnych startuje do Rady Miasta: najważniejsza edukacja seksualna i walka z hejtem

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Kandydaci do Rady Miasta z Forum Młodych Nowoczesnych chcą walczyć z "przekazem kościółkowo-narodowym skrojonym na potrzeby partii rządzącej".

- Chcemy, by w najbliższych latach samorząd skupił się na dwóch kwestiach. Pierwsza to rzetelna edukacja seksualna, prowadzona w formie zajęć fakultatywnych, finansowanych przez miasto. Drugie to walka z hejtem w szkole, poprzez umieszczenie określonych zapisów w statutach szkół - zdradził Kamil Kłopocki z Forum Młodych Nowoczesnych, na piątkowej konferencji, zorganizowanej z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Proponowane zmiany mają przeciwdziałać zasadom narzuconym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Rząd PiS stosuje politykę indoktrynacji w edukacji. Treści programowe są skrojone pod potrzeby przekazu kościółkowo-narodowego. PiS wprowadzając rękoma minister Zalewskiej podstawy programowe, niestety z edukacji seksualnej jeszcze bardziej robi temat tabu - twierdzi Bartłomiej Ignaszewski, kandydat KO do Rady Miasta. - Duży ciężar spoczywa w tym momencie na samorządach, które mają narzędzia wpływu na kształcenie dzieci i młodzieży. Dlatego uważam, że powinniśmy finansować fakultatywne zajęcia z rzetelnej edukacji seksualnej. Dzięki niej możemy chronić młodzież przed zbyt dużym obniżeniem wieku inicjacji seksualnej, wzrostem liczby nastolatek w ciąży czy wzrostem zakażeń HIV - dodaje.

Ich kolega z komitetu, Andrzej Prendke zauważa, że jednym z większych problemów, z którym borykają się dziś uczniowie jest hejt. - Kluczem jest tu edukacja. Każdy uczeń musi wiedzieć, że jest pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej i zasługuje, tak samo jak każdy inny, na szacunek i akceptację, bez względu na płeć, rasę, wygląd, religię, czy orientację seksualną - mówi Prendke. Zdaniem "młodych nowoczesnych", rozwiązaniem tej kwestii mogłoby być wpisanie do statutu szkół zasady równego traktowania i skutecznie egzekwowanie jej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro