Reklama
Reklama

Rada Europy wezwała Rosję do zwrotu wraku Tupolewa

fot. By See OTRS ticket for details. - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10266440
fot. By See OTRS ticket for details. - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10266440

Rezolucję wzywającą Rosję do wydania Polsce wraku prezydenckiego Tupolewa przyjęło w piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Rezolucję przyjęto bez głosu sprzeciwu, na podstawie raportu posła sprawozdawcy z Holandii. Stwierdza ona m.in., że zgodnie z Konwencją Chicagowską zwrot wraku powinien nastąpić zaraz po zakończeniu badań technicznych przyczyn katastrofy, co nastąpiło w styczniu 2011 roku.
- Rezolucja wskazuje, że zwrot wraku powinien nastąpić przy zachowaniu bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiałów dowodowych w prowadzonym śledztwie. Rosja została także wezwana by do czasu zwrotu, wrak został zabezpieczony w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami. Zgodnie z przyjętą rezolucją, przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych oraz nie znajduje racjonalnego i praktycznego uzasadnienia - informuje polskie MSZ.
Strona rosyjska na razie nie ustosunkowała się do tego dokumentu.
Wrak Tupolewa od kwietnia 2010 roku znajduje się w Smoleńsku. Rosjanie przy kolejnych odmowach jego wydania zasłaniają się prowadzonym przez nich śledztwem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.06 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro