Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 0
Reklama

Rada Europy wezwała Rosję do zwrotu wraku Tupolewa

sk
piątek, 12.10.2018 r.
godz. 15.51
sk | piątek, 12.10.2018 r., godz. 15.51
Rada Europy wezwała Rosję do zwrotu wraku Tupolewa
fot. By See OTRS ticket for details. - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10266440

Rezolucję wzywającą Rosję do wydania Polsce wraku prezydenckiego Tupolewa przyjęło w piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Rezolucję przyjęto bez głosu sprzeciwu, na podstawie raportu posła sprawozdawcy z Holandii. Stwierdza ona m.in., że zgodnie z Konwencją Chicagowską zwrot wraku powinien nastąpić zaraz po zakończeniu badań technicznych przyczyn katastrofy, co nastąpiło w styczniu 2011 roku.
 
- Rezolucja wskazuje, że zwrot wraku powinien nastąpić przy zachowaniu bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiałów dowodowych w prowadzonym śledztwie. Rosja została także wezwana by do czasu zwrotu, wrak został zabezpieczony w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami. Zgodnie z przyjętą rezolucją, przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych oraz nie znajduje racjonalnego i praktycznego uzasadnienia - informuje polskie MSZ.
 
Strona rosyjska na razie nie ustosunkowała się do tego dokumentu.
 
Wrak Tupolewa od kwietnia 2010 roku znajduje się w Smoleńsku. Rosjanie przy kolejnych odmowach jego wydania zasłaniają się prowadzonym przez nich śledztwem.
Reklama